Biz sadece cennetten parsel satıyoruz.. Cennetten sattığınıza göre, cehennemi de satarsınız.


Tarihi bilgilerimizi kurcaladığımızda Orta Çağ Avrupa’sında kiliselerin CENNETTEN PARSELLER  SATTIKLARI VE TAPULAR DAĞITTIKLARI gerçeğini anımsayacağız.

Endüljans: Orta Çağ Avrupasında bir tür günah çıkarma ve ölümden sonra cennete gitmek için Papa’nın sattığı af belgesi.

Bizim Karadenizli Roma’da gezinirken, kendini bir anda Vatikan’ın önünde bulur. Vatikan’ın girişinde uzun bir kuyruk vardır. Merakla sırada bekleşenlere sorar: Bu ne kuyruğu?

Katolikler cevap verir: ‘Papazlar cennetten parsel satıyor, biz de almak için bekleşiriz!’

Bizimkisi de geçer kuyruğa. Geriye dönüp baktığında arkasında binlerce kişi daha birikmiştir. Nihayet sıra buna gelir. Papazlara der ki: ‘Ben cennetten parsel değil, cehennemi satın almak istiyorum.’

Papazlar: ‘Biz sadece cennetten satıyoruz‘ derler ama bizimkisi ‘cennetten sattığınıza göre, cehennemi de satarsınız‘ diye cevaplar.

Bu beklenmedik talep karşısında çaresiz kalan papazlar toplanıp bir karara vararak ‘tamam’ derler.

Karadenizli uyanık, cehennemin bütün tapusunu ucuz bir fiyata alıp, sevinçle dışarı çıkar ve kuyruktakilere dönüp: ‘Bir dakika beni dinleyin‘ der, elindeki cehennemin tapusunu göstererek. ‘Cehennemin tümünü satın aldım. Oraya kimseyi sokmayacağım. Bu nedenle cennetten parsel almanıza gerek yok. Nasıl olsa başka gidecek yer yok, bu yüzden herkes cennete gidecek…’

Bunu duyan ahmaklar sevinçle kuyruktan ayrılıp gidince, Vatikan’ı bir telaş alır. Zira artık bir daha kimseyi sahte cennetle aldatamayacak, aptalları yolamayacaktır.

Karadeniz uşağını çağırıp derler ki:’ Bize cehennemi geri sat!’

Hemşehrimiz ‘olmaz‘ diye tutturunca, ödediğinin yüzlerce katını teklif ederler. Çetin pazarlıklar sonrası bizimkisi satmayı kabul ederek yüklü bir parayla ayrılır oradan.

Vatikan da yarım kalan kerizleri yolma işlemine devam edermiş o gün bugündür.

Özetle diyorum ki, sahte cennet pazarlamacılarının oyununu bozacak işler yapmaya mecburuz. Bunun için, nasıl ki batı içimizdeki adamları üstümüze salıyor, biz de onların üstüne salmayalım ama onların arasındaki vicdanlılardan istifade edelim.

Bunların çözümünün bir yolu devletten geçse de, diğer yolları ilim ve hikmet erbabı, yığınak üstüne yığınak yapan zenginler, talebeler, işinin ehli olanlar ve sairden geçiyor. Batıl zihin şer de olsa işin ehli, biz ise kartvizit ve yakinlikten öte geçmeyi, yani emaneti ehline vermeyi, ehline hak ettiği ücreti ödemeyi, sadakatten ayrılmamayı, zamanı/ömrü israf etmemeyi, basiret ve ferasetsiz yol alınamayacağını bir türlü öğrenemedik. Bu gidişle de bizi bekleyen uzun ve karanlık bir tünel var.

Biz Müslümanların hayatları keşkelerle dolu. Oysa insan keşke dememek için bir şeyler yapsa yeter.

Vakıf medeniyetimizi yıktık

Ezcümle diyorum ki, vakıf medeniyetimizi yıktık. Eskiden vakıflar tek bir gâye ile kurulur ve o hususta sâ’y-ı gayret/ceht ederler ve başarırlardı da. Şimdilerde ise vakıfların işi istemek ve ‘elimden her iş gelir‘ diyen adam misali, iştigal etmedikleri tek iş, gerçek işleri. İşe birazda buradan mı başlamalı, ne dersiniz?

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, >BiR KıSSA BiN HiSSe >, .:.GöNüLdEn GöNüLe.:., ÖLüM ve ÖTeSi, Bilgisayarlar ve Internet, Genel, Haberler ve politika, Seyahat, SiNeMa içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s