Sorulduğu zaman hanımın ne iş yapıyor diye. Diyeceksin ki “annelik” yapıyor…


Dünyanın en zor Mesleği nedir diye sorsalar, herkesin farklı bir görüşü mutlaka olacaktır. Benim görüşüm ise, dünyanın en zor mesleği anneliktir. Üstelik dünyanın en gururlu mesleği de anneliktir. Annelik mesleğinin en zor tarafı ise, mesai kavramı da yoktur. Gündüz ev işleriyle uğraşan annelerimiz akşam olunca, “benim mesaim bitti, paydos ediyorum” demeyen, gece gündüz çalışan kutsal insanlardır.

EN ZOR MESLEK EV HANIMLIĞIDIR

Dışarıda çalışmayan, ev hanımlığı yapan bir hanım aslında en zor işlere imza atmaktadır. Bu nedenle sohbetlerde, tanışmalarda ev hanımı bir bayanın “çalışmıyorum ev hanımıyım” demesi çok tuhaf ve yanlıştır. Çünkü bir ev hanımı hem iyi bir öğretmen, hem iyi bir aşçı, hem iyi bir terzi, hem iyi bir dekarötör, hem üstün bir psikolog, hem de iyi bir ekonomisttir. Tüm bunları becerebilen bir kişi nasıl “çalışmıyorum” diyebilir.

Bu ağır, bu yüce, bu kıymetli mesleği yapan hanımlarımıza saygılarımızı sevgilerimizi sunmak hepimizin baş görevidir. Devletimiz de bunları görerek Ev hanımlarına gereken maddi desteği vermelidir. Lakin bu gün tam aksine hükümet maşallah! sürekli kadınları ev dışında çalışmaya teşvik ediyor. Çalışacak erkek kalmasa o zaman belki bu hareket doğru olabilir. Lakin erkekler boş boş gezerken, hayta hayta dolaşırken veya iş bulmazken kadınları ev dışında çalışmaya, ev hanımlığından uzaklaştırıp iş hayatına o zor ortamlarına yönlendirmesi yanlış bir harekettir.

EN YÜCE SIFAT ANNELİKTİR

İnsanlık kalesinin burcunda daima “ANNELER” olmuştur. Sabır, merhamet, incelik, vefa , iyilik, diğerkamlık…Onların ayrılmaz gölgeleridir. Her ne kadar günümüzde bazı nadanlar, bazı gafiller ve kendini bilmez bir kısım cahiller bu yüce ve kutsal sıfatı küçümsemeye çalışsa da hakikat değişmez. Hanımlar için Annelik dün de bu günde yarın da en yüce, en temiz, en kutsal sıfattır. Çünkü her şeyin sahibi her şeyin yaratanı Rabbimiz yüceltmiş bu sıfatı, Annelik değerli, Çünkü Allah’ın en seçkin kulları olan peygamberler ve onların sultanı Hz Muhammed (sav) Cenneti onların ayaklarının altına sermiş. Zor, çünkü insanlığın öğretmeni olmak kolay değil. Yüce, çünkü ölümü göze alarak hamile kalmak yüce bir ahlakın, yüksek bir erdemin en bariz göstergesidir. Bu sebeplerden dolayı anneliği küçümsemek hem hakka, hem hakikate, hem ilme zıt bir davranıştır.

Hayata bu gerçekler ışığında bakan tüm annelere, tüm bacılara, tüm ablalara, tüm kızlara, tüm gelinlere sevgilerimi muhabbetlerimi saygılarımı; Fatıma’yı, Aişe’yi, Hatice’yi, Sümeyye’yi, Meryem’i, Asiye’yi, Nesibe’yi… Örnek alanlara hürmetlerimi sunarım…

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, .:.GöNüLdEn GöNüLe.:., :. ŞüKüR .:, Genel, Haberler ve politika, SaYGı ve HüRMeTLeRiMLe... içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s