MüHiM BiR SoRu:BuGüN ALLAH iÇiN Ne YaPTıN?


Bu soru, Hz. Ömer(a.s.)’in her gün kendine sorduğu güzel bir sorudur. Bu soru, aslında bütün Müslümanların her gün kendine sorması gereken bir sorudur.

Bizi yaratan Yüce Allah’ın, bizi yaratma gayesini hatırlamak ve onu aklında/ruhunda canlı tutmak gerekir her gün.

Acaba neden geldik bu dünyaya? Neden insanlar Allah’ın yeryüzündeki halifesi olarak seçildi? Neden doğup, büyüyüp ve kaçınılmaz son olan ölümü tadıyoruz? Bu soruları her akşam yastığa kafamızı bıraktığımız zaman kendimize tekrar tekrar sormak gerekir. Çünkü insan unutkan bir varlıktır. Ve hele bir de, ona kendi yaratılış gayesini ve görevlerini unutturacak birçok günlük meşgale ve uzun emeller her tarafını böylesine kuşatmışsa, bu unutkan varlık (insan) söz konusu kuşatmayı yaramayabilir ve asıl hedefini daha çabuk unutabilir.

Biliyoruz ki her nefis ölümü tadıcıdır. Yarın hesap gününde Allah’ın huzuruna çıktığımız zaman Allah-u Teala soracaktır. “Ey kulum! Dünyada yaşadığın süre içinde benim için ne yaptın?” Bu soruya cevap verirken halimiz nice olur biliyor musunuz?

Zaten yaşanan hayatın her anı imtihanın bir parçasıdır. Yani imtihanın kapsamına, sadece günlük yaşam içinde yerine getirilen bazı ibadetler ve yapılan bazı güzel ameller girmiyor. Yaşamın her alanında; neler gördüğümüz, neler duyduğumuz, neler söylediğimiz, neler yediğimiz, neler içtiğimiz, neleri niye yaptığımız, nelere karşı niye sustuğumuz ve bunlara benzer her durumumuz ve anımız bu imtihana dahildir. Evet aklımızdan, kalbimizden, gözlerimizden, kulaklarımızdan, dilimizden, midemizden, el ve ayaklarımızdan ve bunların amellerinden dolayı çetin bir hesaba çekileceğiz.

İslami değerlerimizin bireysel ve toplumsal yaşamımızda gittikçe zayıfladığı bu günlerde, Rab’bimizin mahşerde bize soracağı soruları kendimize önceden daha çok sormamız gerekir. Çünkü bu durumdan her Müslüman birey ve toplum sorumludur. Şu an içinde bulunduğumuz yaşam küfrün, şirkin, zulmün kurallarına tabidir ve bu yaşam hem bireylere ve hem de topluma kendi varoluş gayesini unutturmaktadır.

Rıza Berkan Güler / YıL iKiBiN üSTü

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, :. ŞüKüR .:, ÖLüM ve ÖTeSi içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s