Neye Kime Şikayet?


Şu Dünya işlerinden öyle bir sıkılır, öyle bir şikayet ederiz ki; kurtulmak için kendimize farklı uğraşlar buluruz, zamanımızı geçiririz….

Ama bazen bu uğraşlara öyle bir dalarız ki; yeri gelir insanlığımızı unuturuz, saldırırız…..
ve zamanla Hak dinimizden uzaklaşırız….

Şikâyet hastalığının ilacı sabır, hamd ve şükürdür. Müslüman karşılaştığı musibetlere bu üç ilaçla direnecek, onları yenecek ve Allah (c.c.)’a tevekkül sınavını başararak dünya ve ahiret saadetini kazanacaktır.

Müminin hali hayrete değer doğrusu. Zira her bir işi onun için hayırlıdır. Bu meziyet sadece mümine hastır. Çünkü o nimete kavuşsa şükreder, bu ise onun için hayırlıdır. Musibete uğrasa sabreder, bu da onun için hayırlıdır.

Çağımızın en büyük bulaşıcı hastalığı olan “Mutsuzluk Sendromu”nun sebebi; Şükürsüzlük Mutlu olmak ve elimizdeki nimetlerin değerini anlamak için kendimizden aşağı olanlara bakmak yeter. Rabbimizin bize verdiği nimetlerin hangisini inkâr edebiliriz ki? Şükretmeden yaşıyoruz. Ya da gerçek şükürle tanışmadığımız için; nimetler artmıyor. “Nimetler şükürle artar” Evet ama, nimetler sayısal olarak artarken, alınan haz duygusal olarak azalıyor. Şu Dünya işlerinden öyle bir sıkılır, öyle bir şikayet ederiz ki; kurtulmak için kendimize farklı uğraşlar buluruz, zamanımızı geçiririz…. Ama bazen bu uğraşlara öyle bir dalarız ki; yeri gelir insanlığımızı unuturuz, saldırırız….. ve zamanla Hak dinimizden uzaklaşırız…. Şikâyet hastalığının ilacı sabır, hamd ve şükürdür. Müslüman karşılaştığı musibetlere bu üç ilaçla direnecek, onları yenecek ve Allah (c.c.)’a tevekkül sınavını başararak dünya ve ahiret saadetini kazanacaktır. Müminin hali hayrete değer doğrusu. Zira her bir işi onun için hayırlıdır. Bu meziyet sadece mümine hastır. Çünkü o nimete kavuşsa şükreder, bu ise onun için hayırlıdır. Musibete uğrasa sabreder, bu da onun için hayırlıdır.

🌍 Hamdiniz, şükrünüz daim olsun; değerli WordPress aile üyeleri

🌍 Rıza Berkan Güler – Bağlantıda kalın!

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s