5 dakika daha, lütfeeeeen! Horrrr…


Son günlerde neden gittikçe daha çok sabah namazı kaçırmaya başladınız, bir irdeleyelim şu meseleyi.

Sabah namazını kılan, Allah’ın garantisindedir

Sabah namazı, günün ilk imtihanı, ilk ibadetidir. Dolayısıyla güne iyi başlayıp ilk imtihanı başarmalısınız ki, diğer imtihan ve tehlikelere karşı daha güçlü ve donanımlı olasınız.

Nitekim Peygamberimiz (a.s.m.), “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” (Kütüb-i Sitte, c.17, s.541) buyurarak bu gerçeği belirtmiyor mu?

Sabah namazını kılarak, güne “Allah’ın garantisi” altında başlayan bir mü’min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı mücadele ve tehlikelerde büyük bir güven ve güç sahibidir.

Bir insan güne nasıl başlarsa, genellikle geceye kadar öyle devam eder. Güne iyi başlayan, nefis ve şeytana karşı giriştiği savaşta zafer kazanan bir mü’min yatıncaya kadar başarılı olacaktır.

Sabah namazının sünneti bile dünyadan hayırlı

Sabah namazı o kadar önemlidir ki, onun sünneti bile teheccüd namazından sonra en kuvvetli sünnettir. Hadiste,

“Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekât sünnetini terk etmeyin.”,

“O, dünyanın tamamından hayırlıdır.” buyrulmuştur. (Kütüb-i Sitte, c.8, s.424)

Acaba sabah namazına engel gibi gösterilen hangi bahane, bir insanı düşmanların kovalamasından daha tehlikeli ve dünyanın tümünden daha değerli olabilir?

Namaza bahane gösterdiğimiz hangi sıkıntı, hangi tehlike, bizi düşmanların kovalaması kadar korkunç olabilir?

Bu durumda bile sabah namazını kılmamız emrediliyor. Çünkü, her şeyin sahibi Allah’tır. Onun emri yapıldıktan sonra hiçbir tehlike bize zarar veremez. Verse bile, görünüşte dünyamız yıkılmış, ama ahiretimiz kurtulmuş olur.

Faniyi verip bakîyi kazanan zarar eder mi?

1.Gün İçinde Günahlar İşlemek

Sabah namazına uyanamamamızın birinci sebebi bu. Günah işlemeye devam ederken nasıl bize salih amel işleme yeteneği verilmesini bekleyebiliriz? Namaz İslam’ın ikinci şartı ve olmayınca kişinin dini muallakta kalır. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu dair tüm ayetleri ve hadisleri yazmaya gerek duymuyorum veya İslam’daki herhangi başka bir şey gibi bir salih amel başka bir salih amele yol açarken günah da günaha yol açar.

Eğer gerçekten Allah’a yakın olmak istiyorsak, gün içinde günah işlemeye son vermek için elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Beni yanlış anlamayın, kimse melek değil, fakat Allah bize namazın bizi günahlardan alıkoyduğunu söylüyor ama biz daha o namazı kılmaya zorluyoruz. Bu size ne anlatıyor?

2.Bitmeyen Geceler

Üzgünüm ama gece yarısında uykuya dalmak “erken uyumuş” olarak sayılmıyor.

Her türden zevke göre yapılmış eğlence araçlarıyla, bugünün dünyasında bu büyük bir problem. Eski günlerde güneşin doğmasıyla uyanır ve güneş batar batmaz (karanlıkta dışarı bakıp korkmaktan başka yapılacak pek bir şey yoktu) uyumaya giderdik. Ama bugün internet, TV, akıllı telefonlar ve daha bir sürü dikkat dağıtıcı şeyleri düşündüğümüzde, gerçekten UYUMAYA gidebildiğimiz için bile mutlu olabiliriz.

Acı bir gerçek var ki çoğumuz gece yarısını geçene kadar ayakta kalıyoruz, 2 gibi falan uykuya gidiyoruz ve gece yarısı uyumayı başarabilmişsek bunu “erken uyumuş” sayıyoruz. Fakat ihlas sahibi kişilerin hayatlarına bakarsanız çok erken uyuma alışkanlıkları olduğunu görürsünüz, bazıları gece boyunca teheccüd namazı kılabilmek için yatsı namazını kılar kılmaz uyuyor. Ve Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in hadisleri O’nun yatsı namazından sonra konuşmayı sevmediğini gösteriyor. Kısacası, sabah namazı için diri bir şekilde kalkmak istiyorsanız, o iPhone’u bir kenara koyun ve bir bardak sıcak süt için.

3.Ne Kadar Büyük Bir Günah Olduğunu Anlayamamak

2 saat öncesinden havaalanında bekleyebilip namazı son ana bırakıyor olmamız oldukça komik. Namazı çok kolay hafife alıyoruz. “Birazdan kılacağım” veya “Şimdi vaktım yok.” sık duyduğumuz bahanelerden. Fakat tuhaf olan eğer gece 3 te havaalanında olmamız gerekiyorsa bütün gece sırf o uçuşu kaçırmamak için uyanık kalabiliyoruz. Kimsenin kalkmak üzere olan uçağa “birazdan bineceğim” dediğini veya bunun gibi başka bir aptallık yaptığını duymuyoruz.

O halde neden bu kadar iki yüzlüyüz? İslam’a gelince bahaneler üretiyoruz fakat söz konusu bu dünya olduğunda da nedenler ortaya çıkarıyor muyuz? Bu, yanlışsam düzeltin, ne kadar büyük bir günah olduğunu anlayamamamızdan kaynaklanıyor. Veya işin hakikati henüz kafamıza işlemedi. Sohbetlere katılarak veya faydalı konuşmalar dinleyerek imanınızı arttırdığınızdan emin olun, ancak bu şekilde ahiret için sıkı çalışmaya başlayacaksınız.

4.Alarm Kurmayı Unutmak

5 dakika daha, lütfeeeeen! Horrrr…

Alarmın devreye girdiği yer tam da burası ve kendinize harekete geçmeyi öğretmeniz gerekiyor. Evet, uyku çok güzel ve zevk verici, ama artık bir işe yaramıyor. Alarm siz isteseniz de istemeseniz de ( genellikle istemezsiniz) sizin kalkmanıza yardımcı olacak ve buradaki taktik alarmı istenen vakitten 10 dakika önceye kurmak. 40 dakika öncesine kurmayın çünkü yalnızca kendinizi biraz daha vaktinizin olduğuna ikna etmek için kalkacaksınız ve geri uykuya dalacaksınız.

5.Akşamdan Çok Fazla Yemek

Ben yemeği sevmiyorum, yemek beni seviyor!

Birçok insan bunun uykusunu etkileyebileceğini ve daha derin uyumalarına sebep olabileceğini bilmiyor. Araştırmalar dolu bir mideyle uyuyan insanların daha boş bir mideyle uyuyanlara göre daha fazla ve daha derin uyuduklarını gösteriyor. Şimdi ben size açlıktan geberin demiyorum (dava falan açmayın) fakat ben size uykuya gitmeden önce fazlaca yeme konusunda dikkatli olmanızı öneriyorum. Bu, sizin sabah namazına kalkmanıza yardımcı olacak, işte o zaman yemekten kim alıkoyabilir.

6.Geceden Teheccüde Kalkıp Uykuya Geri Dönmek ve Sabah Namazını Kaçırmak

Teheccüd bir sünnet, ama daha sonra kalkamayacaksanız uykuya geri dönmeyin. Eğer bu şeytanın bir oyunu değilse ne olduğunu ben bilmiyorum! Ne kadar da akıllı, sizin farz olan bir ameli kaçırmanız için sünnetle meşgul ediyor. Bu genellikle çok istekli olan gençlerin başına geliyor, gece boyunca EbuBekir Sıddık (r.a.) olmak isteyenlerin. Fakat sonunda şeytanın burnunu altı yıldızlı bir otel olarak kullandığı ve kulağına işediği bir kişi oluyorlar. Benim tavsiyem, eğer teheccüd namazı kılmak istiyorsanız, sonrasında uykuya dalmadığınızdan emin olun. Veya sabah namazından bir buçuk saat önce kalkıp uyanık kalabilirsiniz, önemli olan UYANIK durabilmek.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, Genel, Haberler ve politika içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s