HELAL RIZKINI ‼️ HARAMA ÇEVİRME ⁉️


Hz. Ali (r.a) halifelik döneminde namaza gider. Mescidin kapısına geldiğinde yanında bulunan safkan atını, orada bulunan fakir bir adama teslim eder. Hz. Ali (r.a) atını ona teslim ederken, şöyle iç geçirir. “Camiden çıktığında şu fakir adama iki dirhem vereyim.”
Namaz kılıp camiden çıkarken adamın orada olmadığını ve atının yularlarının alınmış olduğunu görür. Adam Hz. Ali’nin atını çalmaya cesaret edemediği için, gümüş yularını çalar…

Bunun üzerine yanında bulunan bir dostuna biraz para verip pazardan bir yular alınmasını ister. Adam pazara gider iki dirheme bir yular alır ve gelip Hz. Ali’ye verir.
Hz. Ali (r.a) yuları görünce çok şaşırır. Çünkü yular kendi atının yularıdır. Dostuna “Bunu nereden aldın.” Diye sorar.

Arkadaşı pazara gittiğini, birinin elinde yular olduğunu ve satmaya çalıştığını söyler. Eşkâlini de söyleyince Hz. Ali (r.a) atını teslim etiğini ve yularlarını çalan adam olduğunu anlar.

Hz Ali (r.a) “Sübhanallah” der ve “O adama yazıklar olsun” der “Ben bu parayı atıma baktığı için ona verecektim. Ama o acele etti; helâl rızkını harama çevirdi.”

“İnsan, sabretmemekle sadece, helal olan rızkını harama çevirir. Asla, kendisine edilen rızkı arttıramaz”

“Kul sabrı terketmek suretiyle kendini helâl rızktan mahrum eder. Bununla birlikte kendisine ne takdir edilmişse onu bulur, daha fazlasını bulamaz.”

Özetleyecek Olursak; Demek harama giren çok kazanmış olmuyor. Allah ne takdir etmişse yine ona kavuşuyor. Üstelik helâl kazancı bırakıp harama girdiği içinde günah kazanmış oluyor.”

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, .:.GöNüLdEn GöNüLe.:., Aşk, SeVGi, SaYGı ve HüRMeTLeRiMLe... içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s