Doğru cevabı almak için doğru soru sormak gerekir.


DOĞRU SORUYU SORMAK!

İletişimin temel ilkelerinden birisidir, doğru cevabı almak için doğru soruyu sormak. Hikayedir ya bu; İki genç İncil okurken sigara içilip içilmemesi konusunda aralarında tartışırlar. Bir sonuca varamayınca papaza giderler. Papaza sorularını soran gençlerden biri olumsuz, diğeri olumlu cevap alır. Birincisi papaza “İncil okurken sigara içebilir miyiz?” diye sorar. Papaz: İncil kutsal kitaptır, saygısızlık olur bu nedenle içilmez der. İkincisi papaza “Sigara içerken İncil okuyabilir miyiz?” diye sorar. Papaz “İncil hayatımıza yöner veren kutsal bir kitaptır. Her zaman ve her yerde okunmalıdır demiş.”

Yani doğru cevabı almak için soruyu doğru sormamız gerekiyor…

Şimdi gelelim Kudüs mevzusuna. Herkesin kendine sorduğu soru “Kudüs elimizden giderse ne olur?” ‘Sahiden ne olur?’ Kudüs giderse sadece bir toprak parçasını mı kaybetmiş oluruz? Yoksa onlarca mebedlerimizden biri yıkılmış mı olur? Yahudilerden korkmuş mu oluruz? Veya Amerika’ya gücümüz yetmemiş mi olur? Yoksa evlerimizin duvarlarını süsleyen Mescidi Aksa tabloları, kilimleri duvarlarımızdan inmiş mi olur? Ya da Filistin’deki üç beş Mescidi Aksa savunucusunu yalnız mı bırakmış oluruz? Cevapların hepsi yanlış! Çünkü soru yanlış…

“KUDÜS ELİMİZDE OLSA NE OLUR?”

Kudüs elimizden giderse sorusu korkaklık belirtisidir. Ve İsrail’in de ABD’nin de istediği soru şekli budur.
Aslında sormamız gereken doğru soru “Kudüs elimizde olsa ne olur?” Hayatımıza, ruhumuza ne katar Kudüs? Kudüs bizim olursa Allah Resulünün ilk kıblesi ve miraca çıkmasına şahid şanlı beldenin tapusuna sahip şerefli bir ümmet oluruz. Selahattin Eyyubi’nin başına siyah sarık bağlayıp; “Gülmeyeceğim, Kudüs esaretten kurtulana kadar gülmeyeceğim” dediği ruhu kıyamete kadar yaşatıyor oluruz.

Kudüs bizde olursa Kanuni’nin Harem-i şerif kapılarından birine “La ilahe illallah, İbrahim halilullah” yazdığı gibi dünya tarihine hoşgörü mührünü vurduğu kitabeyi akıllara bir kez daha kazımış oluruz. Kudüs bizde olursa; Abdülhamid’den Osmanlı’nın tüm borçlarının silinmesi karşılığında Kudüs istendiğinde “Mekke Allah’ın haremidir. Medine Peygamberin haremidir. Kudüs ise bütün Müslümanlar’ın haremi ve namusudur” demişti. Haremine ve namusuna sahip çıkanlar olarak ömrümüzü tamamlamış oluruz. İşte soru doğru olunca cevaplar da böyle oluyor.

BU TARİHE DİKKAT!

Doğru sorulardan bir tanesi de “Neden şimdi?” Tarihe dikkat! Çünkü 6 Aralık 1917’de Osmanlı mağlup olup Kudüs’ten ayrılmıştı. 6 Aralık 2017’de, yani tam yüzyıl sonra yarım kalan hesaplarını tamamlamak istiyorlar. Unutmayın! Unutmayın; Kudüs bir coğrafi mesele değildir, imani bir meseledir. Ve Kudüs davasının sahibi Hak’tır, Hak’tır. Hak olan davada zafer muhakkaktır. Bize düşen, Kudüs aşkımızı Nuri Pakdil’in şu mısralarıyla bütün Müslümanlara hatırlatmaktır, “Yüreğimin yarısı Mekke’dir, geri kalanı da Medine. Üstünde bir tül gibi Kudüs vardır.” Kalın sağlıcakla…

 

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı >BiR KıSSA BiN HiSSe > içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s