GaRaNTiSi YoK!..


-Nasıl ve nerde öleceğimizin garantisi yok. Belki evimizde yatakta, belki yolda, belki gölde, denizde, belki dağ başında, belki bağda bahçede, belki camide, belki hamamda, belki tuvalette. Belki depremde, belki yangında, belki fırtınada…belkiler uzayıp gidiyor sonsuza kadar…

-Cenazemize geleceklerin bile garantisi yok. Bugün yanınızda bulunan yakın arkadaşlarınız yarın öldüğünüzde cenazenize bile gelemeyebilir. Niceleri ölüyor gidiyorda çocukları bile annelerinin, babalarının cenazesine katılamıyorlar, ne acı…

-Dostlukların garantisi yok. Bugün yanınızdan ayrılmayan dostlarınız, yarın karşısızda bulunabilir. Bugün canciğer gezdiğiniz insan yarın sizin için düşman olabilir.

-Düşmanlıklarında garantisi yok. Bugün düşmanınız yarın en iyi dostunuz olabilir. Bundan dolayı herkese ölçülü ve seviyeli davranmak gerekiyor. Hadiste belirtildiği gibi : Dostuna ölçülü davran, yarın düşmanın olabilir, düşmanına da ölçülü düşmanlık yap, yarın dostun olabilir…

-Eşinizin, aşkınızın, çoluk çocuğunuzun garantisi yok. Bir yastığa başkoyduğunuz hayat arkadaşınız bir anda sizi bırakıp gidebilir. Ona olan aşkınız, uğruna feda edeceğiniz canınız, birkaç damla gözyaşıyla yere düşer ve bitersiniz. Ona olan sevginiz düşmanlığa ve nefrete dönüşebilir. Binbir emek harcayarak, her şeydensakınarak büyüttüğünüz çocuklarınız sizi terk edip huzurevinde kalmaya mecbur edebilirler.

-Hastalanmamanın garantisi yok… Bugün sağlıklı bir vücuda sahipken yarın gözümüzle bile göremediğimiz bir mikrop bizi yataklara düşürebilir, sakat bırakabilir, tedavisi imkansız bir hastalığa sebep olabilir.

-Aklımızın garantisi yok. Aklımız sürekli eskiyi unutuyor, hafızamıza yeni bilgiler girerken, eski bilgiler siliniyor…


-Evimizin, arabamızın, malımızın, mülkümüzün, paramızın garantisi yok. Hepsini bir depremle, sel veya yangınla kaybedebiliyoruz.

-Elektronik eşya alıyoruz. Onu yıllarca kullanacağımızı düşünüyoruz. Ama ummadığınız bir anda bozulup elinizde kalabiliyor. Zaten satarken de iki yıl garantili üç yıl garantili diye süresi bile var. Belki değiştiriliyor ama değişeninde garantisi yok

Evet. Bu liste daha uzayıp gidecek. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yok ama tek garanti olan şey var; bizi yaratan Rabbimize kulluğumuz devam ettiği müddetçe, O’nun rızasını kazanırsak cenneti, Cemalullahı, peygamberimizi (s.a.v) ve sevdiğimiz her şeyi, öteki tarafta görmek garanti. Başka da hiçbir şeyin garantisi yok.

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlunun dediği gibi: “iki saniye sonrasına garantimiz olmayan hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok.”

Alaaddin Bolat

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, ÖLüM ve ÖTeSi, Haberler ve politika içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to GaRaNTiSi YoK!..

  1. suğra dedi ki:

    selamun aleykum..ALLAH razı olsun yazıların çok güzel…
    selam ve dua ile..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s