ŞaşıLığı Bırak..!


Bir ustanın, şaşı bir çırağı vardı. Usta bir gün çırağından, içerideki depoya gidip raftaki şişeyi getirmesini istedi. Şaşı çırak depoya gitti. Rafa baktığında iki şişe olduğunu gördü. Dönüp ustasına gelerek, ”Usta rafta iki şişe var. Hangisini getireyim?” diye sordu. Usta da, ”Oğlum, o rafta bir şişe var. Şaşılığı bırak. O bir şişeyi al gel” dedi.

Çırak itiraz etti. ”Ustacığım beni azarlama. Ben o rafta iki şişe gördüm. Hangisini istiyorsan söyle getireyim.” Çocuğa laf anlatamayacağını anlayan usta, ”O zaman o iki şişeden birini kır, diğerini getir” dedi.

Çırak gitti, şişenin birini yere vurup parçalayınca iki şişenin de gözden kaybolduğunu farketti.

***

İnsanların arzu ve öfkeleri, şaşı görmelerine neden olacağından gerçeği göremezler. Hatanın kendilerinde olabileceğine ihtimal vermezler.

Hz. Mevlana (Mesnevide geçen hikayeler.)

"Hiddet ve şehvet insanı şaşı yapar; doğruluktan ayırır.
 Garez gelince hüner örtülür. Gönülden, göze, yüzlerce perde iner.”

Zaten sevgi ve hoşgörü insanlık, hiddet ve şehvet hayvanlık vasfıdır. 
Sabırlı olun zira bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gülebilir? 
Aceleci olmayın! Maksada sabırla erişilir, acele ile değil. 
Alelade otlar iki ay içinde, kırmızı gül ancak bir yılda yetişir. 
Tencerede bile yavaş ve ustaca kaynayan yemek, 
delice kaynayandan daha lezizdir...

İnsanlar orta derecede yaratılmıştır. Yukarda melekler, aşağıda hayvanlar vardır, insanlar akıl ve ilim yoluyla meleklere yakındır, hiddet ve şehvetle  hayvanlara yakındır.

Mevlâna’ya göre bizim kurtulmamız için önce kendi içimize eğilecek, kendi kusurlarımızı görecek, kendi  kendimizi meydana getirmeye çalışacak, yıkılan yerlerimizi tamir edeceğiz. Gönül evini kirli hayallerden temizleyeceğiz. Orayı bir mabet gibi temiz tutacağız. Bizim, başkalarının ayıbını görmemiz, kendi kusurlarını görmek demektir.

«Güneşin ışığı duvara vurdu. Duvar kendinden olmıyan bir ışıkla parladı. Ey temiz ve saf kişi, neden topraktan yaratılmış varlığa gönül veriyorsun? Sonsuz olan aslını iste, yok olmıyacak güzelliği ara. İnsanlardaki güzellik, maddî görüntü al­tın yaldızdır, öyle olmasaydı nasıl olurdu da sevgili diye gönül verdiğin varlık, kartlaşır ve çirkinleşirdi?»

Büyük mutasavvıf şairlerden İbni-Farıd da aynı  konuya temas ederek der ki:

«Gördüğümüz bütün güzellikler Cenabı Hakkın güzelliğindendir. Bütün güzelliklere Allah güzelliğini muvakkaten vermiştir.»

Ebedî olan, sonsuz olan güzelliği hissetmek, sevmek, bizi, maddî olan, hayvanî olan her şeyden uzaklaştıracak, bizi Mevlâna’nın tarif ettiği, anlattığı gerçek insan yapacaktır.

KomPozit rBg

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, >BiR KıSSA BiN HiSSe >, KoMPoZiT içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s