SeMaVeR, SoHBeT, ÇaY, MuHaBBeT CüMLe AŞıKa GeReK


“Gönül ne çay ister ne çayhane/Gönül sohbet, muhabbet ister çay kahve bahane”

 Sohbet meclisleri kurmalı muhabbet koyulaşmalı, hayatın gerçeğine varılmalı, Gönüller semaver kaynadıkça sohbet artsın muhabbet ve gönülden gönüle yollar açılsın … Çay manevi sohbetlerin yapıldığı meclislerde semaverde demlenip, içilir…

Semaver, Tasavvufta ki kavramlarla adeta bütünleşir…
Semaver dertlilere şifa dağıtan manevi çeşmeyi sembolize eder… Hatta bu meclislerde semaverin adı küçük derviştir…
Dervişin bağrı zikirle kor gibi yanar…

Damlayan sular gözyaşıdır.. Semaverin fokurdaması gönlün kaynamasıdır…

Semaver için ilahiler söylenir, şiirler yazılır, o kaynarken sohbetler yapılır.. Aslında Allah cc ‘ın aşkı ile yanan, kaynayan yüreklerin halini anlatır… Ben sizleri  biri Abdurrahman Önül bir diğeri de Hasan Dursun yorumlarıyla iki güzel ilahi eşliğinde “Can bardaktan çayım var içer misin Dost?” diyerek kalbiniz daim Yüce Yaradanla olsun.. Sevdiğiniz, seveniniz çok olsun. Çay demleyeniniz bol olsun.. Çay bahane muhabbetiniz Hakk’tan yana daim bal olsun. Tüm çay sevenlere selam olsun. r.B.g

Su kaynar… Aşk ateşinde…

Bir tutam çay yaprağıyla karışmak, vuslattır.
Bu sıcaklığa…
Bu buhara ram olur ve yayılır duygular.
Sonra aşkın rengidir ve demidir görünen.
Ve aşkın rayihası..
Söyleyin şimdi:
Bu şiire kim bir mısra katar gönlünden?
Sohbeti kim demler?

Semaveri alıştırdım
Maşa ile karıştırdım
Dargınları barıştırdım
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Yan semaver can semaver
Her dem Allah der semaver
Sende bir hal var semaver
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver. (Nakarat)

Semaverin önü musluk
Semaver çalıyor ıslık
Şeyhim ile dostluk kurduk
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Semaverin üstü aldır
Şeytanı ortadan kaldır
Kevser şarabına daldır
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Semaveri koydum bize
Şeyhim himmet eyle bize
Şifa olsun cümlemize
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Semaverin üstü çiçek
Gelin kardeşler çay içek
Allah deyip zikir edek
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Semaverin üstü sarı
Üç bardaktır taam kârı
Fazlasının yok zararı
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

Semaverin kafesi var
İnsan gibi nefesi var
Zikretmenin zor nesi var
Yan semaver can semaver
Yan semaver dön semaver.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, .:.GöNüLdEn GöNüLe.:., :. ŞüKüR .: içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to SeMaVeR, SoHBeT, ÇaY, MuHaBBeT CüMLe AŞıKa GeReK

 1. rizaberkan dedi ki:

  Hikmet okur, çay koklardınız

  Senin de gönlün sıkkın mı benim gibi kâri? Ellerin nedensiz titriyor mu mesela bazı vakitler? Ya da bir kitabın en unutulmuş, en gizli ve belki de en sıradan cümlesinde hayallerini buluyor musun? Sonra korkuyor musun sen de kendinden? Korkma! Sana çaydan bahsedeyim mi biraz? Çay’a bir güzelleme dizeyim mi? İstidadımca “çay, çay” dedirteyim mi bütün kelimelere? Aman sakın deme ki her kelime tek bir kelimeyi söyler mi diye? Sen sırrı biliyorsun zati. Anlatmayacağım. Haydi, seninle biraz tütün, biraz çay kokan kelimeler seçelim. Sen illa ki demli bir çay doldur gel, hayallerimizi katık edelim, içelim.

  Mümkünse bir ney sesi ile nemlendirelim sinemizi. Bir ney taksimi ile geçelim en ücra hayallerimizin en ortasından. Hatta diler misin hayalhanemizde bir semavi kahvehanesi bina edelim, sonra cam kenarında bir peykede diz kırıp oturalım seniler. Sonra bir neyzen hayal edelim kahvehanenin en kasvetli en karanlık yerinde. Neyzenin yüzünü görmeyelim mesela. Kim üflüyor hiç bilmeyelim, dinleyelim. Hani çakır keyf olanlar doldurur ya kadehleri, boş ver! Onların meyi varsa bizim ney’imiz var, çayımız var. Ney’in sesiyle gönül diyarına göçelim, haydi doldur kâri beraber bir çay içelim.

  Bir semaver getirsinler de koysunlar tam ortaya. İçindeki köz, ciğerini delsin her yaratılmış da hal arayanların. O kaynadıkça ciğerlerimiz tutuşsun. Sonra bir şair girsin kahvehanenin ahşap kapısından. “Çay” desin yutkunsun ve eğsin başını. Diler misin masamıza buyur edelim onu, diler misin ondan da şiirler dinleyelim. Daha ne dilersin ki bu hayalden kahvehanede. Ney, şiir, çay… Çaya en ziyade şiir yakışır, bilmez misin?

  Neyzen ağlatırken neyini, ateş demi kaynatırken ve bize taze bir ıtır koklatırken elinde üç ince bardakla geliversin mi çaycı? Ha mahpushanede de şairler var. Onlar dahi ilaç kokulu çaylarından içerken biz dahi ilk yudumu nuş ediverelim. Lakin çayın da adabı var kâri. Sessiz karıştır ki neyzen ürkmesin. Hem evvela şairler yudumlar çayı bilmez misin? Zira çay şairin ilhamıdır. Haydi bir yudum alalım şimdi ince bellinin lebinden. Demli çay genzimizden süzülsün ve uyansın dimağımız en tenhasında saklanan efkârımız, tefekkürümüz coşsun.

  Bitmesin diye dua edelim çaylarımız, şair gitmesin, neyzen durmasın üflesin diye dua edelim. Lakin biter kâri. Güzel olan her şey biter.

  Şiir bitsin, neyzen gitsin, biz çay kokan avuçlarımızı yüzlerimize çalalım.

  Hani sıkılmış ya gönlün, hani kendinden dahi korkuyorsun ya bazen, hani dert ediyorsun ya; etme, çay iç.

  Geçer diyorlar…

  Fatih Duman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s