Gönülsüz yapılan aş, ya karın ağrıtır ya baş!


https://kultursarayi.files.wordpress.com/2011/10/203537_224337990912136_3080199_n.jpg

        DİN GÖNÜLLÜĞÜ

        Kardeşlerim!

        Güzel bir özdeyişimiz vardır: “Gönülsüz yapılan aş, ya karın ağrıtır ya baş!” Aşk ve heyecanla, yüreği ortaya koyarak yapılan işe; “cân-ı gönülden yapmak” demişiz.

       Gönül ne kadar yüceyse, içine gönül katılan iş de o derece anlam ve değer kazanır. Bizzat istemektir gönüllülük. Yapılan işe maddi bir karşılık talep etmemek ve mükafatını yalnızca Allah’tan beklemektir.

          Kardeşlerim!

          Kerim Kitabımız’da peygamberlerin lisanından defalarca şu hakikat ilan edilir. “Sizden bir ücret istemiyorum. Hizmetimin mükafatı ancak Alemlerin Rabbine aittir.”1

        Zira, dine hizmet vazifesinin özünde gönüllülük vardır. Allah için gönüllü olmaktır aslolan. Ve bu vazife inananlar olarak hepimize aittir. İslâm, iyiliklerin ve ahlaki değerlerin yaygınlaştırılması ve kötülüklerle mücadele konusunda, hepimize sorumluluk yükler. Yüce Rabbimiz ayetinde “Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten men eder ve Allah’a inanırsınız…”2 buyurur.

       Efendimiz de; “Sizden kim bir kötülük görürse, eğer gücü yetiyorsa, onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmiyorsa diliyle o kötülüğü değiştirsin. Buna da gücü yetmiyorsa, o zaman kalbiyle buğzetsin. İmanın gerektirdiği en alt sorumluluk bilinci budur.”3 buyurarak bu hususa işaret eder.

          Hepimizin, eşimize, evladımıza, komşularımıza, arkadaşlarımıza karşı bu anlamda bir sorumluluğumuz vardır. Bu sorumluluğu yerine getirirken Resulümüz’ün; “Kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz…”4 uyarıları rehberimiz olmalıdır. Gönülden gönüle köprüleri ancak böyle kurabiliriz.

         Kardeşlerim!

          İnsanı sevmek demektir din gönüllülüğü. Kur’an’a ve Allah resulüne sevdalı olmak ve bu sevgiyi hayat gayesi haline getirmektir.

         Sadakatini, samimiyetini, ilim ve irfanını yaptığı her işe katabilmektir. Gönülleri Allah’ın diniyle, dini de insanların gönülleriyle buluşturabilmektir.

         Kutlu Nebi gibi, insanlar imanla kurtuluşa ersin diye çırpınmak, bu gayretle gecesini gündüzüne katmak demektir gönüllülük.

         Güler yüzle, tatlı dille yürekleri fethetmek ve Efendimiz’in Hz. Ali’ye verdiği şu öğüdü adeta kendine söylenmiş bilmektir:

        “Ey Ali! Senin vasıtanla bir kişinin hidayete ermesi, ovalar dolusu kızıl deveden, yani dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır…”5

       Kardeşlerim!

       İnsanlık geçmişte nasıl peygamberlere muhtaç idiyse, bugün de din hizmetini ihlas ve samimiyetle yerine getirecek gönül erlerine muhtaçtır.Yaratılanı yaratandan ötürü hoş gören Yunuslar, kapısını ve gönlünü herkese açan Mevlanalar, insanlığı şefkatle kucaklayan Hacı Bektaşi Veliler misali, özü-sözü bir din gönüllüleri, toplum için büyük kazanımdır.

       Unutulmamalıdır ki, din gönüllüsü Efendimiz’in manevi mirasçısı makamındadır. Özünde onu yaşatmalı,  sözleri onun sözleri olmalıdır.

       Geliniz, o halde her birimiz bir din gönüllüsü olmaya ahdedelim ve Yüce Resulümüz gibi Rabbimize şu samimi ikrarda bulunalım;

     “Ben bu yaptığım tebliğe karşı sizden bir ücret istemiyorum, ancak Rabbine bir iman ve itaat yolu tutmak isteyen kimseler istiyorum.”6

1. Şu’arâ, 26/109

2. Âl-i İmran 110

3. Tirmizi, Fiten, 11.

4. Buhari, İlim, 11, Megazi, 60.

5. Buhârî, Cihâd, 143

6. Furkan, 25/57

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Genel, HuTBeLeR içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s