Afrika Açken Tok Uyuyamayız..!


Dünyanın en fakir kıtası olan Afrika’da 40 milyonun üzerinde insanın kronik açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, her üç Afrikalıdan birinin yetersiz beslendiği, bu yıl Doğu Afrika ülkelerinin son 60 yılın en büyük kuraklığını yaşadığı, özellikle Somali, Etiyopya, Kenya, Eritre, Tanzanya, Uganda ve Burundi’de de etkisini gösteren bu kuraklığın başta çocuklar olmak üzere binlerce insanın yaşamını tehdit ettiği hepimizce bilinmektedir.

Afrika ülkelerinden Somali, Kenya ve Etiyopya’da son 60 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor. Kuraklık Cibuti ve Uganda’da da hissediliyor. Yaklaşık 11 milyon insan susuzluk ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Ekim ayına kadar gerekli tedbirler alınmazsa bölgede kitlesel ölümlerin yaşanacağı bildiriliyor. İki buçuk milyon çocuk için acil gıda ve ilaca ihtiyaç var. Kuraklığın en fazla etkilediği Somali’den Kenya’ya her gün mülteci akını yaşanıyor. Kenya sınırındaki Dadaab Mülteci Kampı’na gelenlerin sayısı 500.000’e ulaşmış durumda. Günde yaklaşık 1.500 kişi Kenya sınırındaki kampa sığınıyor. Mülteci sayısının her geçen gün hızla arttığı kampta yetkiler, gıda ve diğer ihtiyaçları karşılamakta zorlandıklarını bildiriyorlar.

İbretlik Sözlerden Biridir …

“O güzel çocuklar Afrika’da ölürken, kaçan bir gol kadar üzülmedik değil mi?” İbrahim Tenekeci

Somali de yaşayan kardeşlerimiz şu anda açlık içinde kıvranmakta, yardım ediyoruz gene de yetmiyor… Bunun sebebi emperyalist devletlerin yaptıkları zulümler ve din kardeşlerimizin çaresizliğine karşı duyarsız kalan biz müslümanlarız. Nasıl olsa birileri yardım ediyordur diye düşünür çoğumuz. Yardım edende vazifesinin bittiği yanlış kanaatinde.

Lâkin ihtiyaç hâd safhada. İhmalin neticesi biçare insanların canına maloluyor. Peygamberimiz “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” buyuruyor. İmkanlarımızı zorlamalı, duyarlılığımızı artırmalıyız. Bu vahim tablodan haberi olmayan kardeşlerimize mevzuyu ve ehemmiyetini hatırlatmalıyız. Peygamber Efendimiz(sav) ümmeti olmamız bunu gerektiriyor. Herkes elini taşın altına sokmalı ki maksat hasıl olsun, din kardeşlerimizin ihtiyacı layıkı vechile karşılanabilsin.

Hatırlayalım ve vefa gösterelim: Somali İslam’ın ilk yıllarında, mekke döneminde eza ve cefadan bunalan müslümanlara kucak açan ilk ülkedir, ilk hicret edilen yerdir.

Duyarlı Olalım Allah rızası İçin…

Güzelliklerin, iyilik ve yardımlaşmanın, merhamet ve paylaşmanın doruk noktaya ulaştığı Ramazan ayında, fert, aile ve millet olarak iftar ve sahurumuzu çeşitli sofralarda yaparken;

Son 60 yılın en kurak günlerini yaşanan ve insanlık aleminin en fakir kıtası Afrika’da 50 milyona yakın insan açlıkla, hastalıkla ve ilgisizlikle karşı karşıya. Somali başta olmak üzere yakınında bulunan diğer ülkeler aynı tehlikenin içerisinde.

Peygamber Efendimiz (SAV) “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır.” buyuruyor.  Bu anlayışla Yunus Emre “Yaratılanı sevdik Yaradan’dan ötürü” diyor.

Dinimiz “Komşusu açken, tok yatmayı” hoş karşılamamaktadır.

Bu vesile ile insanlık dramı yaşanan başta Somali olmak üzere Afrika kıtasında muhtaç durumdaki kardeşlerimize yardım etmek bizlere düşen görevdir.

r.B.g / Kompozit

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, Haberler ve politika, KoMPoZiT içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Afrika Açken Tok Uyuyamayız..!

  1. ŞermiN dedi ki:

    Bu görüntüleri gören taş olsa çatlar,insanın içi sızlıyor..Sızlıyor evet ama bu sızıyla yaşamayalım, onlara kendimiz ulaşamayız lakin sivil toplum örgütleri; IHH,Kimse yok mu?,Kızılay ve Diyanet İşleri kampanya başlattılar ve onlar aracılığıyla ulaşacak bu yardımlar.5 tl çok değil bizim için ama o insanlar için hayat demek.Yarın mahşerde ne cevap vereceğiz? bunca israf yapılırken,binlerce insanın ölmesine göz yumamayız….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s