SeN VaR Ya SeN..!


Şair, “Karşındakine değer verdiğin kadar insansın!” diyor ve insanı alıp başka diyarlara götürüyordu. Değer verene değer verilirdi, bunu çok iyi bilirsin. Bir şeyden her şeyi, her şeyden bir şeyi yaratan bir Hâlık vardır ve sen de Yunus’un diliyle yaradılanı seversin Yaradan’dan ötürü. Bütün sır sendedir ve senin dilindedir. Gökyüzündeki milyonlarca yağmur taneciği kadar sevimli, küçük ve zayıf; yerdeki su kadar rahmetli, bereketli ve güçlüsün. Güller susuz olmaz ve solmayan güller kokmaz iyi bilirsin.

Bir gün gelir dünyaya hükmedersin. Karıştırmadığın memleket kalmaz; lâkin bir gün olur çayını bile karıştıramayacak hâle gelirsin. Ya haddini bilirsin veya haddini Hak bildirir senin.
Yunus’ta gönülsün sen, Şeyh Galip’te aşk. Âkif’te yüreksin ve Mevlânâ’da hoşgörü. Çanakkale’de âbidesin sen, Sarıkamış’ta figan. Bir başına cansın sen, milletinle kaynaştığında vatan. Çukurova’da Seyhan’sın sen, atayurdumda Seyhun. Emirdağ’da karsın sen, esersin Dumlupınar’a. Türkmenistan’ın Garrıgala’sından bir türkü tuttursan sen, eşlik ederim Kırıkkale’den ben. Bir tende iki beden. Biri kendim biri ben. Dün sendin, bugün sensin ve yarın ben.

Gülden almışsın güzelliğini, gülün bülbülüsün sen. Gülün sevdası bütün yüreklere yürüsün. Yürekleri Gül Yüzlü’yle güldürürsün. Gül alırsın sen, gül satarsın. Gülden terazi tutansın sen. Kelimeleri mısralara dizen benim, dize getiren sen. Başa taçsın sen, derde ilâç, yüreğime kırbaç. Toroslarda karsın sen, çöllerde yâr. Urfa’da korsun sen, İbrahim’de (as) nur. Adın belli ama, kimliğini tarif etmek zor. Bir tutkusun, sınırsız yurtların var senin. Asya steplerinde bir küheylansın sen, taze yüreklerde bir ceylan. Senin damarlarında ‘delikan’ dolaşır. Sen; dünyanın dört bir yanında dolaşan civansın. Çiçekler açarken isimsiz steplerde, acıya türkü mü söylenirmiş?!.. Aral’ın serin sevdasısın sen, Hazar’ın feryadı. Karanlığı solduransın sen, nura doyuran.

Yarımsın sen tamamlanmayan, yarınsın sen bulunmayan. Susun sen, durulmayan, delice akan. Gecesin, ince ince ruha dolarken sessizce. Çözülmeyen bir bilmecesin. Ne zorsun, ne uzun; sadece iki hece. Ağlayansın saatlerce ve güldürensin senelerce. Bir milletsin sen, saçların adedince. Yaratılışındaki mânâyı bildiğin sürece.

Zamansın sen sessizce akan, bir ağıtsın yürekler yakan. Âşıkta sazsın sen, şairde söz. Yürekte közsün sen, surlarda göz. Şiirde kafiyesin, sandıkta hediye. Gökte kubbesin sen, yerde habbe. Dilde dileksin, gönülde melek. Uzakları yakın eden bir uzaksın. Seher yeliyle gelen sessin sen. Ben, sen, o, biz, siz, onlar; herkessin sen.

“Senin mâhiyyetin hattâ meleklerden de ulvîdir
Avâlim sende pinhandır, cihanlar sende matvîdir”

Bayram GÖKMEN

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s