Sevgi özeldir Sevmek güzeldir.


sevginin olduğu yerde paylaşım vardır.

sevginin olduğu yerde filizlenir mutluluklar….
sıcacık bir dokunuş…
sevginin olduğu yerde bambaşkadır duygular……….

Sevgi güzel olan her şeyin özü ve muhteşem olan her şer şeyin arkasındaki güçtür. Sevgi, insanın ve insanlığın  en yüce, en doyumsuz, en güçlü  bağlayıcı bir ilkesi  ve  duygusudur.

O, bütün husumetleri, bütün kinleri, kıskançlıkları, kötülükleri yok edecek ve onların yerlerine dostluğu, birliği ve iyiliği ikame edebilecek bir güçtür. O, bireysel ve toplumsal dostluğun kenetlenmesini sağlayan harçtır. Bütün erdemlikleri, bütün renk, desen ve güzellikleri, bir ahenk içerisinde kendi yapısında barındıran mozaiktir. Tüm güzellikleri bir gönül hoşluğu ve cömertliği içerisinde,  insan ayırımı yapmadan paylaşmaktır.

Sevgi vermektir; gönlümüzden kopup gelen duyguları, coşkuları insana ve insanlığa sunmaktır.  Sevgi mutluluktur;  mutluluğun mayası, mutluluğun kıvamıdır.  Sevgi  özveridir; insanın  doğasına  fedakar olmayı yerleştirir. Sevgi merhamettir; sevginin içinde yumuşaklık ve iyi niyet  vardır. Bu iki duygu, sevgi ortamında  merhameti doğurur. Sevgi ilahi bir duygudur; çünkü Yaratan , evreni ve insanı sevgisinden yaratmıştır. Sevgi iyi niyettir; O’nun var olduğu  bir gönülde ve ortamda, kötülük  ve kötü duygular ne oluşur ne de tutunur. Sevgi bağışlayandır;  seven bir kalpte kin ve  haset barınamaz. Sevgi sadakattır;  insanlar arasında yerleşen  iyi ilişkiler sonucunda, vefanın oluşumunu ve sürekliliğini sağlar.  Sevgi güvendir; sadakat, özveri, merhamet, iyi niyet gibi erdemlerle  yüklüdür.

Sevgi paylaşmaktır. İnsanların birbirlerine yakınlaşmalarını, kaynaşmalarını ve kucaklaşmalarını sağlayan bir iksirdir. Sevginin tüm tanımlarında öne çıkan iki temel  öğe; vermek ve paylaşmaktır. Sevgi paylaşılır ve paylaşıldıkça çoğalır. Ancak etkileyici olan  sevginin de, sevginin paylaşımının da bir süreç olması ve sürdürülebilmeleri için emek vermenin, çaba göstermenin gerekli oluşudur. Sevgiyi böylesine güçlü kılan karşılık beklemeden yapılması, emek verilmesi verme eyleminin alma eyleminden  çok fazla öne çıkmasıdır. Sevgi sürecini oluşturup paylaşmak bir başarıdır, süresiz bir başarı öyküsüdür.

‘Bir kimseyi sevmenin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bir ağacı, bir kuşu ya da bakıp gözettiğiniz bir evcil hayvani sevebilir misiniz? Size hiç bir karşılık vermese, gölgesinden de yararlanmasanız, arkanızdan da gelmese, size bağımlılık da duymasa gene de sevebilir misiniz? Çoğumuz böyle bir sevgiye kapalıyız, çoğumuz bu biçimde sevemeyiz, çünkü sevgi bizim için her zaman, kaygıyla, tedirginlikle, kıskançlıkla, korkuyla çevrelenmiştir. Yalnızca sevip sevgiyi orada bırakmak istemiyoruz, sevip de sevmekle yetinemiyoruz, sevgimize bir karşılık bekliyoruz. Bu isteğimizle de başka bir kimseye bağımlı olmuş oluyoruz. İşte bunun için sevin ve bununla yetinin. Sevgi bir tepki değildir. Eğer siz, “Beni severseniz, ben de sizi severim” diyorsanız bunun adına ticaret derler, alış veriş derler. Sevmek karşılık beklememektir.

O kadar çok sevgi var ki yarım kalan, bu acelecilikten sevgileri bile yaşayamıyoruz, paylaşamıyoruz. Birbirimize yeterince vakit ayıramıyoruz. Yaşamın yanı başımızda su gibi akıp geçtiğinin farkına varamıyoruz. Dostluklar bile sahte ve çıkar ilişkilerinden öteye geçmiyor. Farkında mısınız? ne kadar çok özlüyoruz doğal dostlukları ve sevgileri.

 sevgi başa konması için beklenen bir “devlet kuşu” değil
sevgi karşılıklı / sevgi etkileşim / sevgi his
sevgi dayanışma / sevgi paylaşım / sevgi yüreğimiz
sevgi “ben” değil “biz”
el ele verince
insan yapar bizi sevgimiz..

  rBg Kompozit

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı KoMPoZiT, SeVGi, SaYGı ve HüRMeTLeRiMLe... içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s