GÜLLERE DOST OLMAK


Hani bağlarda bahçelerde açan güller var ya, hani sarı gül, kırmızı gül, beyaz gül var ya… Hani Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in sevgisine mazhar olmuş güller var ya, işte ben bu güzel kokulu güllerden bahsediyorum…

Bu güzel güllerin kokusu ve neşvesi kilometrelerce uzakta hissedilen, dillere destan endamları var ya, bu güzel güller için bülbüller dile gelir, şairler onun için en ince mısralarını kaleme alırlar. Leyla, Mecnun, Kerem ile Aslı ve daha niceleri onun için âşık olurlar. Şairin dediği gibi…

“Zaman o gül gibi gül görmedi zaman olalı

Gülün güzelliği dillerde dasistan olalı.”

Hayatta en sevdiğim şey iyi bir gül dostu kazanmak ve yine en sevmediğim şey ise gül dostlardan kuşkusuz ayrılmaktır. Gül dostlardan ayrılmak bize çile verir, ızdırap verir, velhasıl hayatımız çekilmez olur. Yine şairin dediği gibi…

“Bir dost bulamadım, gün akşam oldu.

Bir dost buldum, gün erken oldu.”

Bizler çevremizdeki gül dostlarını arayıp bulmamız gerekir. Eğer arayıp da bulamıyorsak, hatayı gül dostlarda aramak yerine hatayı kendimizde bulmamız gerekir kanısındayım. Güllere dost olmak, onların dostluğunun kıymetini bilmek onların kadirşinaslıkla değerlerini anlamak ve onlara değer vermek küçümsenecek bir olay değildir.

Gül bahçeleri bozulmasın diye kendilerini feda eden dostları anlatmadan geçemeyeceğim. Onlar ki; yaz-kış, yağmur- çamur ve gece- gündüz demeden iyilik yapmayı kendilerine gaye edinen o helezonik yapı içinde döner dururlar.

Gül bahçenin içinde türlü türlü otlar biterler, kimileri diken olur, kimileri ise çerçöp olup, isimleri dahi anılmadan tarih sayfalarından kaybolup giderler. Kimileri ise o gül bahçesi içinde şaha kalkarlar, ismi, kokusu, kilometrelerce uzakta nefesi ve soluğu hissedilir ve duyulur olmuştur. Gül bahçelerine önderlik ederler.

Güllerin kokusunu daha ileriye götürmek için kimileri, bindiği gemilerini yakmışlar, kimileri ise yaşlı olmasına rağmen İstanbul surlarının önünde şehit olmuşlardır. Kimileri ise mallarının tamamını tasadduk etmişlerdir. Kimileri ise gül bahçesinde gündüzleri oruçla, geceleri ibadetle geçirmişlerdir. Kimileri ise kendi öz benliklerinden sıyrılıp Cenabı Allah’a “ kul oldum, kul oldum, kul oldum! Ben sana hizmette iki büklüm oldum. Kullar azad olunca şad olur; ben sana kul olduğumdan dolayı şad oldum!”diyebilmiştir. (Mevlana)

Gül bahçelerinde konaklamak demek; güllerin feyzinden doyasıya faydalanmak gerekir. Kötü davranış ve değerlerden sıyrılıp tam olarak onların, o gül dostların davranışlarını uygulamak gerektiği kanısındayım.

Gül dostlara gül ile karşılık vermek onlara yapılabilecek en iyi iyiliktir. İyi bir davranışı kötü bir davranışla savmak demek, gül dostlara yapılabilecek en büyük nankörlüktür. Gül dostlardan faydalanmak demek, bizleri bu dünyada mesut etmekle kalmaz, ahiretimizi de bahtiyar edeceği kanısındayım.

Gül bahçeleri bulamıyorsak bari güllere zarar vermeyelim! Geçmişlerde gül bahçeleri olmuş olan yerleri gezip hayal edelim, güzel bir uykuya dalalım.

Cenabı Allah hepimizi gül yüzlü, gül kıymetini bilen dostlara arkadaş etsin. Gül dostların iklimini yaşatmayı nasip etsin. Âmin…

Osman KURT

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s