Başı rahmet, ortası mağfiret, sonunda ise, Cehennemden azat olma fırsatı Ramazan-ı Şerif Mübarek, Cumamız Hayr olsun.


Bu ayın başı rahmet, ortası mağfiret, sonunda ise, Cehennemden azat olma fırsatı var

Dinimizde, bizi sevap açısından düzlüğe hatta rampalara çıkaracak öyle güzellikler var ki işte Ramazan ayı bu güzelliklerin başında geliyor Ramazan ayı dinimizin güzelliğini gönüllerimizde tam olarak hissettiğimiz öyle güzel bir aydır ki işlediğimiz pek çok günah yaralarına merhem olabilecek hususi iltifat ve ekstra müjdeler vardır bu ayda. Cennet’in kapılarının açılıp cehennemin kapılarının kapandığı, şeytanların zincirlere vurulduğu, yani şeytanların bizleri günaha sokacağı yolların Rabb’imizin lütfu ile azaldığı bu ay, aynı zamanda başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azad olma olan (Beyhaki, Şuabu’l-İman, 3/306) çok mübarek bir zaman dilimidir.

Sahur, iftar, teravih gibi sevap kazanma fırsatının çok olduğu bir aydır. Kur’an’ın her bir harfine diğer aylarda olandan kat kat fazla sevap verildiği bir Kur’an ayıdır. Zikir, evrâd, tahmid, tehlil, münâcât ve yakarışların zirve noktada olduğu bir zikir ayıdır. Gerçek manada kul olmayı hatırlatan, gerçek hürriyetin Allah’a esarette olduğunu hissedip duymanın en mümkün olduğu kutlu bir zaman dilimidir.

İnsanların aradıkları mutluluğu, ailelerin peşinde koştukları hakiki saadeti, dünyanın diline doladığı gerçek huzuru, milletlerin de kendi olma yollarını bulmaları için en uygun bir zaman aralığı olan bu ayda gelin Rabb’imize dua dua yalvaralım: “Yıllar var ki affedilmeyen bir sürü günahlar işledik; Seni tanımama, kendimizi bilememe, dine vefasızlık, millet ruhuna da saygısızlıkta bulunma günahı. Hatalarımızı sezemedik, günahlarımızı göremedik ve durumumuzun vahametini değerlendirerek bir türlü Sana yönelemedik. Huzuruna gelip iç çekişlerimize, gözyaşlarımıza, renk atmış benzimize merhamet buyur ve bize iman ve mârifetteki neşeyi son bir kez daha duyur. Bize yakınlığını duyur ve benliğimizde Sana karşı yaklaşma heyecanları uyar.”

Kalplerimizin heyecanla çarpacağı, sevinçlerin, mutlulukların, paylaşmanın, ibadetin, tesbihatın ve daha nice güzelliklerin zirveye çıkacağı Ramazan ayının atmosferi içine girmiş durumdayız.

Ramazan günleri, tam da sıkıntıları rahmetle, güzellikle, sevgiyle savma günleri olmalı bizler için. Kainatın Efendisi (sas), Ramazan ayından övgüyle söz etmiş; bu ayda şeytanların bağlanacağını, yapılan hayır ve hasenatın kat kat karşılık bulacağını müjdelemiştir. Gelin, bu mübarek günlerde ailemize, akrabalarımıza, komşularımıza Ramazan’ın gelişini hissettirelim.

Dostlarımız, Ramazan’ı sıradan bir karşılama yerine, heyecanla ve sabırsızlıkla beklesin. Peki acaba neler yapabiliriz?

Çocuklarımıza, eşimize, anne-babamıza, sevdiklerimize küçük bir Ramazan hediyesi takdim edebiliriz.

Evimizin çeşitli yerlerine asacağımız küçük notlarla Ramazan’ın gelişini doyasıya yaşayabiliriz. Özellikle çocukların odasına asılacak, konfetilerle süslenecek Ramazan mahyaları, ‘Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan’, yazıları onlara bu ayın bereketini ve önemini daha iyi anlatabilir.

Çevremizdeki fakirleri araştırarak tanıdığımız zenginlere iletebilir, imkanımız varsa kendimiz de yardımcı olmaya çalışabiliriz.

Teravih namazlarını kaçırmamaya çalışır, mümkünse çocukları da alıp, her akşam başka bir camide kılmaya gayret edebiliriz.

Gündüzleri işe, okula gidip gelirken vaktimizi boşa geçireceğimize, salavat getirebilir, bildiğimiz duaları ve zikr sözlerini tekrar edebiliriz.

Zekat için belli bir ay söz konusu değil. Ancak durumumuz iyi ve zekat vermemiz gerekiyorsa sevapların 1’e 10, 1’e 70 hatta 1’e 700 verdiği bu kutlu zaman dilimlerine denk getirip, o borcumuzu da eda edebiliriz.

© rBg®2010

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Seyahat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Başı rahmet, ortası mağfiret, sonunda ise, Cehennemden azat olma fırsatı Ramazan-ı Şerif Mübarek, Cumamız Hayr olsun.

  1. nur dedi ki:

    ey gölgesi üzerimize düşen kutlu ay! seni karşılamak için ruhlarımızayakta! açlığımız seninle tuttuğumuz oruçlar için sabırsız!teravihlerimiz sende kılınmak için bekleşir… kelâmullah sende okunmak,seninle yeniden nazil olmak için nöbette.. hadi gel artık…güzelliklerini sal üstümüze… doysun acıkan ruhlarımız ilahineşveye.ömrü Ramazan olanın Ahireti bayram olurmuşRabbim hakkıyla eda etmeyi nasip etsin.

  2. zeynep dedi ki:

    Gecesiyle gündüzüyle nurlu Rahmet günlerimize kavuştuk elhamdülillah.Mübarek Rahmet Ayımız; kalbini Rahman’ın yoluna koymaya,Ellerini Rahman’ın dergahına açmaya,Ruhunu doyurmaya ve gerçek vuslatını bulmayavesile olsun inşallah…Hayırlı Ramazanlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s