Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarf ediyorsun? HaYIRLı CuMaLaR


Acaba sırf
dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarf ediyorsun?

Mahlûkat içinde çok farklı bir yeri ve değeri
bulunan insan, meleklere bile verilmeyen sayısız istidat ve cihazat ile donatılmıştır. Nihayetsiz hayır ve şer işlemeye müsait olan bu kabiliyet ve aletlerin içinde en önemli olanı şüphesiz akıl nimetidir.

Bazen umursamaz oluruz. Hatta öyle ki aramızda bulunan bazı kişiler hiç umursamaz gibi görünür. Gerçekten de insan umursamaz olması lazım mı? Umursamazlığın
diğer adının ”Bana ne” demek değil mi? Kişi bu durumda bencil olmuyor mu? Bencillik nasıl iyi bir şey değilse umursamazlık da bize lazım değildir.
Osmanlı’nın yıkılışı da böyle değil mi? Koskoca bir devlet nasıl yıkıldı? Ki her insan bir devleti temsil ediyor ise bizim de umursamaz olmamız zararlıdır.
En büyük zarar çevreden öte kendimizedir.

İnsanlardan öyleleri var ki dine karşı da umursamaz oluyor. Hele bir Müslüman’ın İslam’a karşı umursamaz olması ne acı bir durum? İnsan neyine güveniyor ki? Cennete gitmesi kesin mi ya da sonsuzluğu düşünmekten lezzet mi almıyor? Lezzet almıyorsa cahildir demektir. ALLAH cennette yoğu yok edecek.
Anlatmak istediğimiz insan cennette istediklerini elde edecek.

Umursamaz Müslüman, dinini neden önemsemezsin? Ölümün sana gelmeyeceğini mi sanırsın? Ya da kesin cennetliğim mi dersin? Umursamazlığın yüzünden cehennemi göze alır mısın? Güneş’in asıl sıcaklığına dayanamazsın umursamazlıkla güneşten kat be kat sıcak olan cehennemi temenni mi edersin? İstediğin cennettir bunu sen de bilirsin. Ah dersin bir namaz kılsam, o zaman ne durursun? Her ne kadar umursamaz olsan da dinine, sana gelecek olan zaten gelecektir. O da ölümdür. Unutma ölüm son değil sonsuzluğun başlangıcıdır. Ölüm Müslüman için gül iken gülü kendine diken yapma. Ve artık dinini dünyadan çok düşün.

İslamiyet yeryüzüne doğan son güneştir.
ALLAH’IN efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) aracılığıyla insanlara armağanıdır.
İslamiyet hoşgörü, sevgi, saygı vs. gibi değerlerle toplumda düzeni sağlayıcı nitelik taşır. Her yönüyle de akla ve mantığa hitap eder.

İslam dinine inanmak tam bağlılık
sadakat ve ihlâs gerektirir. Tam inanç için söylenilenlerle yapılanlar arasında tam bir uyum olmalıdır. İnsanın içi başka dışı başka olduğunda hakiki Müslüman
olunmaz (münafıklık) herkese sorsak elhamdülillah Müslüman’ım der ama çoğu kimse gereklerini yerine
getirmiyordur
.

Dinini doğru yaşayan hem dünyayı hem de ahireti kazanır.

ALLAH’IM bizi
sonsuzluğa hazır olanlardan eyle.(amin)

© rBg™ ®-Kompozit-2010

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Seyahat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarf ediyorsun? HaYIRLı CuMaLaR

  1. EyLüL dedi ki:

    ALLAH’IM bizi sonsuzluğa hazır olanlardan eyle.(amin)Amin.. Allah razı olsun cuman hayırlı nurlu bol feyizli geçsin inşAllah Allaha emanet ol hayırlı geceler 🙂

  2. Suğra dedi ki:

    EY içimin huzuru yüce MEVLAM… Seni tarif etmekte bütün güzellikler,rahmetinin rahmetine al bizleri,kimsenin kimseye faydası olmadığı o günde sana sığınırız.Sensin ALLAH mekanım senindir.RABBiM gönlümüzü sana yönelt,gönlümüzü muhabbetinle temizle,dostluğuna kabul et,bizi bize bırakma,sen hidayetini ver,sen hidayetini vermezsen kalbimiz nasıl huzur bulur,pişmanlıklarımızı sana döndür,sen aklımızı aldanışlıklardan koru,nefsimizin aldatmacalarına kanmaktan koru kalbimizi..Kalbimiz sana kanar ALLAH’ım huzurunla aziz eyle kalbimizi,nefsimizin bizleri isyana uğratmasına izin verme.Biz aciziz sen KADiR’sin biz çaresiziz sen EHAD’sin bizler sana muhtacız sen SAMED’sin…Bizler dilsiziz konuşanımız sensin bizler yokuz var eden sensin,bizler sadece senden isteriz çünkü sen en büyüksün,şahit yaz büyüklüğüne bu küçük kalplerimizi,yoklukta bırakma bizleri,karanlıkta bırakma,çirkinlikte bırakma…Göz yaşlarımıza değer veren sensin RABBiM bağışla.Kahrında hoş lutfunda hoş,sana muhtaç olmak bizim en güzel fakirliğimizdir,cennetini aç,kerem eyle sana gelen bütün yollarımızı aç MEVLAM… EY gönlümün güzeli…. Susup kendimize sakladığımız,unutup kendimizden bile sakladıklarımızı sen bilirsin,kendi kendimize yetemiyoruz,sırdaşımız sensin utandırma bizleri,gururdan azad eyle,zilletine düşürme,katında rütbelendir,iyiler arasında an,kalbimiz yanlız senin halimiz sana aşikar RABBiM…Seni çok ama çok seviyorum ALLAH’ım senin sevginden başka sevgi verme kalbimize,kalbimizi senin sevginle doldur,bizleri sensiz bırakma,senden dilemeye,senden istemeye yüzüm yok günahkarım utanıyorum,ama senden başka işiticek kimsede yok,duy sesimi şaşkında olsam kerem eyle yollarını aç bizlere RABBiM.. EY en çok sevdiğim… içimin huzuru bizleri bilmediklerimizle sınama,seni bilmemiz,sana güzelce ibadet edebilmemiz için bütün yollarını aç kapatma ALLAH’ım…içim acıyo gönlümün güzeli,dünya ve ahirette tek istediğim sensin,senin yanında olayım kovma kapından,sen yüceler yücesisin,seni anlatmaya kelimeler yetmez RABBiM cevapsız bırakma,yalnız bırakma bizleri sensizlikle sınama.RABBiM akıttığımız her göz yaşı yalnız senin için olsun,senden başkası için ağlatma bizleri,ALLAH’IM yalnız seni istiyor,yalnız senin rızanı diliyorum,sen af edicisin,af etmeyi çok ama çok seversin,bizleri af et,PEYGAMBER EFENDiMiZ(s.a.v) hürmetine,en sevdiğin kulların hürmetine af eyle,sen af etmezsen halimiz nicedir RABBiM,sen bilirsin bizler kimiz ki,aciziz,güçsüzüz ne olur af et ALLAH’ım…Sana inanan sana dayanan,bir tek sana güvenen kullarından eyle… BiZi BiZE BIRAKMA…. BiZi SENSiZ BIRAKMA… BiZi SENSiZLiKLE SINAMA… AF ET ALLAH’IM NE OLUR AF ET….. SELAM VE DUA İLE .. CUMANIZ MÜBAREK OLSUN….

  3. Dua DiLENCiSi dedi ki:

    Rabbim,her vesiLede SENİN keremin saklıdır,SebepLer sayısınca hamd SANA….“Benimdir” diye bildiklerim SenindirBeni bende olanlara bende etme“Ben” diye bildiğim de Senin emrindirBeni bende bırakıp Senden etmeRabbim, yüzümü Sana döndümGönlümü de Sana çevirRabbim, bir Seni bir bildimSevdalarımı Sende bitir…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s