SeVGi De HiÇ VeFa YoK Mu?..


”Aşk, muhabbet, dostluk gibi hususların cümlesi vefâya bağlıdır ve daima vefâlı olan kimseyi arar. Bunlar, vefâsız gönle asla yaklaşmaz.

Kalem: ”Vefânın karşılığı vefâ, cefanın karşılığı da cefadır” diye yazmış ve mürekkebi de kurumuştur..

Mesnevî’den

Vefa ve Ahde Vefa

Verilen söz ve yapılan anlaşmalarınız gereği olan ahde vefa İslam ahlakının en önemli umdelerinden biridir. Ferd ve cemiyet hayatının gelişmesi karşılıklı ilişkilere, ilişkiler de çeşitli anlaşma ve sözleşmelere bağlıdır. Bunlar olmaksızın sosyal ve ekonomik hayatın gelişmesi mümkün değildir. Yapılan sözleşmeye uymayı istemek kazanılmış bir hak, onu yerine getirmek de kabul edilmiş bir görevdir. Verdiği sözü tutmayan; böylece, karşı tarafın hakkım ve kendi vazifesini yerine getirmemiş olur. Bu nedenle, verilen sözün tutulmaması münafıklığın üç alametinden biri sayılmış ve Müslümanlar bundan sakındırılmıştır.

İslam’a göre vefa ve vefanın önemini kısaca belirtik.

Vefayı, (bay-bayan)’ın evlilik öncesine indirgeyelim.

Sevgide hiç vefa yok mu? Var mı?

Biraz irdeleyelim var olup olmadığını daha iyi anlayalım.

Sevgi ve Vefa nedir?

Sevgi Genel manada “Kişinin başka bir kişiye, varlığa, karsı duyduğu ilgidir”

Allah sevgisi Anne baba sevgisi, arkadaş sevgisi…

Vefa nedir? sevgide devamlılık demektir.,.İhtiyaç hâlinde ona yardım etmektir.

Dostlukta, bağlılıkta sebat etmektir. Arkadaşa yaptığı iyiliği az görmek, onun yaptığını çok bilmek vefadandır.

Unutmama, iyilikte bulunanlara misliyle veya daha güzeliyle karşılık vermeye devam etme. Böyle olanlara vefakâr denir.

Elbette en büyük vefakârlık, yaratanını tanımak, kulluk görevlerini yapmak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmektir.

Sosyal, ekonomi ve beşeri ilişkilerde vefayı özetledik.

Beşeri ilişkilerde, vefayı belirlerken gençlerin evlilik öncesini ele alalım.


Evlilik öncesi kişinin evleneceği kişiyi tanıması döneminde (arkadaşlık,nişan) evlenecek olan gençler, bir birlerine karşı iyi niyet besleme, sevgi bağını güçlendirme, gereğinden fazla ilgilenme, gibi gereken davranışlar sergilenir . Evlilik sonrası “cicim” ayların da bu davranışlar devam eder. Bir süre sonra beşeri ilişkilerde ilgi azalır, sonrasında sevgi bağında incelmeler meydana gelir, sonrası neler olacağını da kestire biliriz. İlk günlerdeki vefa, sonraki dönemlerde yok oluverir. “cicim ve öcüm ayları”…

Sevgide tek taraflılık (Karşılıksız sevgi)

Allah huzurunda yapılan evlilik anlaşması, karşılıklı verilen sözler. Nasıl olurda bir süre sonra yerini sevgisiz, ilgisizliğe bırakabilirdi…

Günümüzde illettir ki kasıp kavuruyor iyi mi kötümü bilemiyorum. Cevabı değişken olduğundan dolayı her birimize göre değişir. lakin sonuçları kişi ve kişiliğe göre farklı olsa da genelde aynı dır.

Kimini derbeder eder kimini çilekeş kimilerini de fıtratı dışına sürükler durur.

Sadece günümüzde mi? Elbette hayır insanoğlu var oluşuyla birlikte var olan bir şey

Erkek bayana ilgi duyar ama bu bayan bir türlü karşılık vermez, vermediği gibi bir sürü laf söyler hakaretler ederler .. Genç, divane olur, adeta dünya başına yıkılır.

Büyüklerimizde anında giydirirler kılıfı “Zamane gençliği” , “Acılar insanı olgunlaştırır”,“geçer geçer..”

Bir çoğumuz bayağı olgunlaşmışızdır mutlaka!

Elbette geçer ama geçerken neleri götürür bilinmez..

Ne var acaba bu zamanın gençliğinde, veya büyüklerimizin, dedelerimizin gençlik dönemlerinde karşılıksız sevgi tuhaf karşılıyorlar..

Varmışsa nasılmış acaba, bir türlü öğrenememiştim..

Eee canım adamlar görmüş geçirmişler. Demek ki bildikleri, gördükleri farklılıklar var ki söylüyorlar…

Farklılıklar ne ola bilir ki.

İsmini yanlış hatırlamıyorsam uzun zaman önce Tarih name adlı eser okumuştum.

Eski devirde “aşk” “saygı” “sevgi” “örf” “adet”leri uzun uzadıya anlatan bir kitap

Aklımda kaldığı kadarı ile birkaç özellik ve farklılıkları belirteyim. Yok muydu ki bu denli. Efendim; yüzlerce yıl evvelinde de sevgi vardı. Bu sevgilerin tümünde mutlaka belirli çizgi ve mesafeler konulurmuş. Baba ile oğul, Karı-koca, hatta aşıklar arasında
sınırlar çizilirmiş. . “sevgide sınır olur muymuş” diye düşüne biliriz. Elbette sevgide sınır olmaz ama sevgiye, saygı gereği sınır olur.

Örnek verecek olursak iki genç evlilik öncesin karşılıklı saygıyı öylesine zorlarlar ki hakaret etme boyutunu da aşıp kavga ederler. Evlilik öncesi durum böyle ise evlilik sonrasını düşüne biliyor musunuz? sevgide saygı sınırları belirlenmediği taktirde, ileride hoş olmayan durumlar yaşana bilir.. neden yaşanmasın ki, evlilik öncesi ahlak yok, seviye yok, saygı çoktan bitmiş.. vefamı ?, oda ne ?… Daha sonra saygı oluşursa bile,geçen zaman , kim bilir
neler kaybettirmiştir..

Eskilerin, seven-sevilen veya seven-sevmeyenler arasında, sevmeyenin sevene Vefası daha fazlaymış..

Sevgisini açıklayan kişi buna karşılık almadı mı? bizim gibi derbederleşip, arabesk hayata girerek yaşamına prangalar vurup, üst üste tütün sarmazlarmış.

O zamanlarda, kişilerdeki maneviyat, günümüz insanlarının maneviyatından yüksek olduğundan olsa gerek, Allaha sığınır, yardım isterlermiş.

Uzak bir örnek ama, Leyla ile Mecnun; Mecnun un Aşkı İlah-i Aşka dönüştüğünü de biliyoruz.

Sevgiye karşılık vermeyen bayan bir şekilde, seven gencin kalbini kırmadan cevabınını verirmiş. Şu sebeplerden dolayı kabul edemem, evliliğe hazır değilim vs..

Devrimizde ise genç, bayanın sevgisinden yanıp tutuşuyor, hanımefendi’nin ise burnu havada.. burnun ucunu görene aşk olsun.. küçük görmeler, hor karşılamalarda çabası.

Yahu be insafsız tamam istemiyor ola bilirsin.. Bari adam akıllı açıklasana.

“Hayır kabul edemem” “sen kim.. ben kim..” yok “ Annem kızıyor” gibi bir torba laf dahası hakaretler..

Adam akılıca söylesen karşındakinin sevgisine vefa göstersen daha iyi olmaz mı ? kestirip atmaktan ve hakaretlerden daha faydalı değil mi ?

Vefalı olmak illaki iki seven arasında ki sevgiden dolayı vefa
göstermek mi ?

Hayır değil, seni severim sen beni sevmesin.. Bundan tabii başka ne ola bilir ki. İstemesen isteme arkadaş.. Sevenin hatırına değilse bile sana gösterilen sevgiye saygı duy, vefa göster.

Dahası yaratılanı, Yaradan dan ötürü sevip vefa göster.

Yapılan kötülüğe bile, iyilikle cevap vermeliyiz, yaratandan dolayı vefa göstermeliyiz., Ki Allahın da hoşlandığı davranışlardan birdir. Kaldı ki böyle durumlarda, daha fazla anlayış göstermeli ve karşımızdakinin ruh halini düşünmeliyiz. Vermiş olduğu değerden ve göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür etmeliyiz. Uygun üslup ile kabul edemeyeceğinizi belirtmeliyiz. Bu davranış kişiyi düşürmez, yüceltir..

Eskiden şimdiki gibi anneler günü babalar günü, 14 şubat sevgiler günü gibi sevgiyi bir güne sığdırmak ta yokmuş. Onlar için 365 günün tümü sevgi gösterme günü vefa günüymüş.

Günümüzde en azından sevgiliyi hatırlayacak sadece bir günümüz, sevgiyi sığdıra bileceğimiz zamanımız var.. Buda olmasa, ne huzur evlerine attığımız anne, babalarımızı hatırlar nede eşimize tatlı bir çift söz söyleriz .

Bu şekilde vefa borcumuzu ödemiş oluruz ! senede bir gün..

Elbette vefa gösteren kardeşlerimiz,büyüklerimiz vardır.. Bu kardeşlerimi abilerimi, Tenzih ediyorum. Nice insanlar vardır ki gösterdiği vefayı aşıp, elinden geldiğice hatta zarar görürcesine fedakârlığa katlanmıştır, ebetteki sevilene verilen değer derecesinde fedakârlık yapılır. Yeri geldiğinde imkânsızlıklar zorlanır.

Bu Fedakârlığı hak etmeyen vefasızlarda yok değil.. Bunu da bu vefasızların, vicdanlarına bırakalım.

Günümüz ve geçmişte beşeri ilişkilerde gösterilen saygı sevgi yi birkaç örnekle açıkladık. Ve vereceğimiz birçok örneklerde var. Değişen sadece vefamı, yoksa toplumdaki çürüme mi, maneviyat
zayıflığımı. Tüm bu zayıflıkların tekrar güçlendire bilmenin, tek yolu vefadır. Toplum yapısında ve beşeri ilişkilerde vefa kavramı bitmişse, zayıflama varsa o toplumda ne Sosyal yaşamdaki güven nede ekonomi ilişkiler sağlana bilir.

Vefa ve vefakârlığın Farklı yolları var ve bu yolun başlangıcı olan Kulun yaratanını tanımak, kulluk görevlerini yapmak, verdiği nimetlerin kıymetini bilmektir

Bu manada vefakâr olan kişiler, toplum ve beşeri ilişkilerinde vefa göstere bilir… Müslüman kişi bunun bilincinde olarak yaşar.

Biz mi vefadan yoksunuz, yoksa vefa bir yerlerde de memleketimi uğramadı, beynimizin bir köşesinde de biz mi çıkaramıyoruz..

Ne gariptir ki vefanın başlangıc yolunuda biliyoruz…

Selam Ve Dua İle..

© rBg
Space’S®-Kompozit-2010


BEĞENDİYSEN VE ALANINA
EKLEMEK
İSTERSEN YORUM YAZ BLOG AL’A BAS SENiN OLSUN.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı SeVGi, SaYGı ve HüRMeTLeRiMLe... içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to SeVGi De HiÇ VeFa YoK Mu?..

  1. yahafız dedi ki:

    Allah razı olsun paylasımınız cok guseldı

  2. EyLüL dedi ki:

    Sevgide Hiç Vefa Yok Mu? Soruyorum kendime yok muSorucaksın ne yok mu diyeAma cevabını ne verebiliceksinNe de kurtuluşu göstericeksinEvet soruyorum sevgide hiç vefa yok muÖmür denilen sırat köprüsündekaymaktan korkar oldu ayaklarımher geriye baktığımdabinlerce hançer darbesi almış sırtımyokmuş başka yar anadan öteyokmuş başka diyar rabbimden öteşimdi onlar kabuklarımı kaldırırken yaralarımdangören körler görmezden gelirkalbimde açılan yeni yaralarıama… :(Allah razı olsun varmı yokmu bilnmiyor henüz SeL@M ve Du@ iLe

  3. çile dedi ki:

    Allah razı olsun paylaşımınızı çok begendım ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s