Siz siz oLun kırmayın insanLarı, incitmeyin kaLpLerini…


İnsan vücudundaki her organa bir bedenimizin bir de ruhumuzun yüklediği sıkıntılar vardır. Ruhun yüklediği dertler diğer organlarımız söz konusu olduğunda hep mecazda kalır kalbimiz dışında. Bacaklarımızın feri dermanı kesilir, elimiz ayağımıza dolaşır, gözümüz döner, aklımız başımızdan gider, içimiz burkulur, dilimiz damağımıza yapışır, burnumuzun direği sızlar. Kalbimizse: Kırılır.Kalbin kırılması da mecazdır dediniz içinizden belki de. Öyle mi gerçekten acaba. Hayır kalbimiz gerçekten kırılır, incinir, üzülür, sızlar.Diğer organlarımızın bir anlık tepki verdiği ruhsal durumlardan kalbimiz çok daha fazlasıyla etkilenir, zararlı çıkar. İşte belki o yüzden kalbin en ağır görevlerinden biri de ‘sevmektir‘.

Kalp sevdiğinde diğer azalar da ona eşlik eder. Yüzümüze bir tebessüm yayılır, içimiz başka titrer, duygularımız bir başka kanatlanır. Tüm bedenimiz bu durumdan olumlu etkilenir.
Kırıldığında ise insanın önce içi sızlar, gözyaşları fırsat bulursa yola çıkar, midesine kramplar girer, eskilerin ince hastalık dediği verem bile kırılan bir kalpten alır derler derdinin bir kısmını. Böylece kalbin kırılması ile insan vücudundaki her aza da yıpranır bir bakıma.Bizim uzun uzadıya anlatmaya çalıştığımızı Yunus Emre ne güzel söylemiştir:– Bir kez gönül kırdın ise; bu kıldığın namaz değil. Varın artık gerisini siz düşünün.

Kul hakkından söz ederken hep aklımıza maddi şeyler gelir. Oysa kırdığımız kalplerde bıraktığımız izler, insanların içlerinde yaşattığımız sıkıntılarda hesabı verilecek borçlarımızdandır. Bu borçlar para ile pulla ödenmeyeceği için hesabımız daha da çetin olacaktır.

Siz siz olun kırmayın insanları, incitmeyin kalplerini.

Hele sevdiklerinizi asla.. 

Hele sizi sevenleri.. Asla kere asla.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Siz siz oLun kırmayın insanLarı, incitmeyin kaLpLerini…

 1. nur dedi ki:

  çok güzel bir yazı inşallah sizinde kalbiniz hiç kırılmaz hep sevdikleriniz olur çevrenizde dua ile YA VEDUD a emanet olun

 2. Suğra dedi ki:

  Ya çok güzel yazı yüreğine sağlık hep kalbimi kırdılar ama ben yinede konuştum selam ve dua ile..ALLAH’a emanet ol..

 3. Fatma dedi ki:

  güvercinin telaşlı kanat çırpışındaki ses mi? yoksa,kelebeğin kanadındaki inadına sessiz bir çığlık gibi mi? ya da, tuz-buz olan bir sırçanın haykırışı gibi mi?nasıl bir sestir ki,perişan eder bizi duyduğumuzda?? ne kalpler kırdık bilmeden.. ya da bile bilene setler koyduk aramıza bu kırılmış kalplerden de.. Sonra aşmaya çabaladık durduk çok…dokunmak istedik,ulaşamadık….ulaşmak istedik,kendi ellerimizle kurduğumuz setler engel oldu yine kendimize…..oysa,nasıl da kolaydı yıkıvermek han duvarlarını…. sıcacık bir gülümseme,içten bir çift gözle birleştiğinde,eritmez mi en büyük buzulları???Esirgedik birbirimizden maliyeti sıfır olangülümsemelerimizi…kolay geldi bencillik en dar anlarda..koyuvermek..koyup kaçıvermek…. kaçarken bakmamak ardımızaya da,bakıp da görmemek… Görmek istememek… her ne varsa…oysa, ne de kolaydı düşmanlığı yok etmek,sıcacık bir gülümsemeyle…olmaz dedik.o bana düşman denemedik bile hiç..korktuk belki de yanılacağımızdan..oysa hayat ne de kısa.. düşünmek için bile vakit yokken…. zehir ettik günlerimizi..kavgalarla..İtişip kakışmakla harcadık dünlerimizi…ziyan ettik hem düne.. hem bugüne.. hem de yarınlarımıza.. Sahi, kalp kırıldığında nasıl bir ses çıkarır?Duydunuz mu hiç?SELAM VE DUA İLE RIZA KARDEŞ… HAYIRLI İFTARLAR…

 4. EyLüL dedi ki:

  Kalb yani gönül mahlûkların en üstünü en şereflisidir. insan insanın dışında bulunan her şeyi kendinde topladığı için mahlûkların en kıymetlisi olduğu gibi kalb de insanda bulunan her şeyi kendinde topladığı için çok kıymetlidir. Kendinde çok şey bulunan Allahü teâlâya her şeyden dahâ yakındır. Kalp kırmak, Allah”cc’yu inciltmek gibidirÇok Kırıldım Ama Kırmadım :(((( teşekkürler duygusal bir yazıydı çokta anlamlı… Hayırla kalın SeL@M ve Du@ iLe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s