Sevdanın tarifi zordur; Dumansız ateş gibidir sevda hiç sönmez…


 

Sevdanın tarifi zordur

Tek bir kelime onu anlatmaya yetmez
Hiçbir sözlükte tam manası yoktu
vs. lerle devam eder gider
Öyle bir şeydir ki içindedir
Onu bedenini en nadide yerine hediye etmiştir Rabbim
Her nefes alışındadır
Acıtır canını bazen sevda
Hiç anlatamadığın duygularn yaşatır bazen bütün uzuvlarında
Yakar kavurur seni hiç ummadık bir anında

 

Dumansız ateş gibidir sevda

Hiç sönmez
Gözlerin uyku istemez hiç
Semada onu ararsın
Ay sana teselli verir karşılaştığında
Gözlerini kapattığın anda rüyalarındadır
Gözyaşlarınla akar gider bazen
Yüzünde sıcaklığını hissedersin
Gülümsemelerinde görünür
Gizlidir

Yüzündeki çizgilerde
Saçlarının arasında saklıdır yaşadıkların..
Bir kitabın arasındadır
Sevdiği bir yemeğin kokusundadır Sevda odanın en özel yerindedir o

Zordur sevda
Dumansız ateş gibidir hiç sönmez…

 

Sıfır bir değer değildir.
Bir sayı bile değildir.
Ancak başka bir sayının yanına gelince değer yaratır,
Tıpkı sevda gibi…
Sevdanında tek başına bir değeri yok.
İlle de biri olmalı sıfır ne kadar çoksa sayıda o kadar çoğalır.
Sevda ne kadar çoksa insan o kadar çoğalır büyür.
Biri dese ki sevdamı al kendine ekle bir ömürle çarp sonra sonsuza eşitle
Yine de değeri sıfır mı olur senin için..?

rBg Kompozit

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı SeVGi, SaYGı ve HüRMeTLeRiMLe... içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Sevdanın tarifi zordur; Dumansız ateş gibidir sevda hiç sönmez…

  1. CeReN dedi ki:

    Şöyle diyordu şarkıda;“Yokluğunla avunurumBenliği yere vururumAyağındadır gururumEz ezebildiğin kadarDilin olayımda söyleNasıl yandım sana böyleYollarında toprak eyleGez gezebildiğin kadar”İşte bu sevgidir, aşktır, feda olmaktır dedirtiyor düşününce bu şarkı.Evet, sevgi yüreğe yerleşmiş haliyle sevda, ömrüne yerleşmiş haliyle aşk, kıymeti bilinmeden yaşanmış haliyle tutku, hepsinin bir ucunda yar ve yürekle arasında bir bağ var adına sevgi diyorlar. Mevsimsiz bir rüzgâr gibidir sevda, bazen seni savurur, bazen savurduklarını sana getirir sen istememiş olsan da… En kötü yanıdır zamansız oluşu…Hiç “Tamam şimdi kapılar açık gelsin.” dediğin bir zamanda geldi mi kapına sevda? Gelmez… Çünkü senin yaşamak istediğin zamanda değil, yaşanmak istediği zamanda gelir.Çünkü o zaman damarına kadar işleyeceğini bilir, çünkü sen gelme dedikçe o daha çok sever yüreğine yerleşmeyi.zorbadır sevdave sevdaya düşen zordadırbaşı her daim dardadırtesellisi yardadırYar’in bir bakışınabin cana fedadadırve bu Yar’e vefadırbir bakışla gelmiştiradı sevdadır.Ama asildir, asil de olmalıdır. Hiçbir aşık çiğnetmedi aşkını heveslere, hiçbir aşık kör bakmadı aşkın gerçeğine, her ne kadar da aşkın gözü kör kulağı sağır olsa da… Aşk yürekte yaradır ve her daim ızdıraptır. Aşk ızdırapsız beslenmez. Aşk her daim hasrettir. Aşkın vuslatı yoktur vuslata erdiği gün zaten cihanda yeri yoktur. Aşk dokununca yârin ellerine, ruhun bedenden ayrılışıdır, bakınca yarin gözlerine can vermektir, ondan sonra bir nefes daha yoktur.Aşk, Mecnundur yanık yürekte, Ferhattır yiğit bilekte. Aşk keremdir, yarin dizinde ölümü sevmektir. Ve aşk Leyladır öldüren gözde, Şirindir bekleyen yürekte, aşk Aslıdır yare dermandır.Nice âşıklar ölmüştü aşkın yolunda tek, aşk yaşasın diye. Ama gel gör ki şimdi öyle değil. Kendini âşık sananlar peşpeşe diziyorlar nice yalanlar nice yaşanmışlıklarla aşkı öldürüyorlar. Aşkı yalan kılıyorlar, bu da çözüyor dizlerimin bağını. Yüreğime ağır geliyor aşk adına söylenen, adı aşk olmayan sözler, hiç ızdırap çekmeden aşkı sahiplenen gözler, aşkı yerlere çalan, aşkın başını yere eğmişlikler.“Ya aşk bende de yalansa.” Diyorum, korkuyorum. Oysa aşk hiç yalan olmamıştı bende, hep başı dik dolaşmıştı yüreğimde, bakışlarımı hiç yere eğdirmemişti benim.Aşkın mağrurluğunu sevmiştim hep ve asaletini… Aşkın yüreğimi mağlup edişini bile sevdim. Zaten aşkın galibiyeti her yüreğin zaferi değil miydi? Ve aşktı kâinatı ayakta tutan, bütün utancıma rağmen beni de… İçimde hayır diyemediğim her şey, bütün yenilgilerimin adı, bütün zorlarımın en kolay hali, bütün “Asla!” deyişlerimin pes etmiş hali aşktı.Aşk, yüreğimin gururu, hayatımın umudu, soluğumun durduğu, bakışımın donduğu andı. Ya ben yalandım, ya aşk yalandı.Ya günah aşktı, ya aşk en büyük günahtı başıma gelen…Ve aşk, yüreğin en aciz, en güzel halidir anne olunca, yüreğin en çaresiz en ezilmiş halidir yar olunca ise kurşun yemiş halidir, gözlerinde bir gün ağyar olunca….saol abicik ne güzel bi paylaşımmmm dua ile kal a.e.o

  2. Fasl-ı gül dedi ki:

    beni benden alıp alıp götürensaçını rüzgara katarsın sevdaşaşma ufuk gibi yandığıma senbende doğar bende batarsın sevda alıntıpaylaşımınız çok güzeldi Mevlam razı olsun sizden hayırlarda hayırla kalınız….

  3. .˚•.˚ LaL-ü GüheR.˚•.˚. dedi ki:

    SEVDA…Duygularımı olduğu gibi dökmek isterdim satırlara…Ama korktum…Belki kelimelerin duygularıma ihanet etmesinden, belki de duygularımın ağırlığından dolayı kelimeleri incitmekten korktum!Beceremedim işte yine…Yazacaklarım yapmadıklarım olursa diye de korktum galiba!Bir çocuk saflığında kalsaydı gönlüm!İhaneti ancak Kabilin kurbanın da görseydi, ama gönlü hep Habilin tertemiz adağında çarpsaydı!Ahh ihanet…Oysa…Ahde vefa imandandı değil mi Habil gönüllü??Geçen gün oturup düşündüm.Zaten ne zaman hızlıca akan zamanı durdururcasına otursam bir köşeye aklıma düşen hep o!Eksik olan ancak her daim muhtaç olduğum…Sevda…Bak yine titredi kalemim…Bu kelime yine ürkek döküldü kalemimden!Niye bukadar ürkütüyorsun beni Ey Sevda??Halbuki senin gibisini hiç bilmiyorum…HUBBUN…SEVDA….Galiba zerresi düşse içime gönlüm zerrelerine ayrılacak!Ahh sevda…Kütüğü inleten,Ömeri şaşkına çeviren,Musabı canından geçiren Sevda…Uğra nolur benim şehrime de,Hizmetçin olurum,Yollarına sererim gönlümü!Nolur!Bir katrecik olsun ak gönlüme…Nankörlük değil benimkisi gücenme!İlk düştüğün günü nasıl unutur gönlüm?Nasıl nankörlük eder yüreğim o en temiz hatıraya?Bir bahar rüzgârıydı…Hirada değildi belki ama yüreğim sanki Hiraydı!Duymuştum, hissetmiştim ılık ılık o esintiyi…İlk heyacan dalgası vurmuştu!Hatırasını unutmadı gönlüm, ama koruyamadı da….Ey Sevda ikliminin sahibi!Tüm yüreğimle sesleniyorum sana!Ve yüreği güzellerin “Aminleriyle” destekliyorum duamı!“Ey ALLAHım!Bizi sevginle rızıklandır!Sevgisi katında fayda verecek olanın sevgisiyle de….”ALLAHumme amiiin…..Baki dua ve muhabbetlerimle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s