Leyl-i Aşk / İşte Böyle Yâr Bilesin


https://i2.wp.com/img36.imageshack.us/img36/366/leyliaktebyleyrbilesinr.jpg

 

Yağmurun yağmadığı şehirler düşlerken sana ben. Yorgun karanfillerin sencil denizlere düşüşü geldi aklıma. Dalgalanmamış bir denize kaç çocuk gözyaşı dökebilir diye sormuştun bana. Cevabını yokluğunda buldum. Ağlayan bir çocuk için kaç deniz dalgalanabilir alemde.

İşte böyle yâr.

Kendi kendime sorduğum soruların cevabını yalnızlıktan aldığım günün adıydı aşk belki de. Sözlerin içinden seçilen bir sözdü. Hiç kimseye ve herşeye dair bir hissin sürüncemesi. Vaktin ipliğini hüzne saran annelerin, çocuklarına gözyaşlarından bir mezar kurabilme elemi.

Aşk her dilde aynı diyorlardı ama aşkın hangi dile mukabil olduğunu kimse bilmiyordu. Şehrin vakanüvistleri kendi usaresinde yatan müessir korkuya biat etmişti. Ve yeise düşen her gönülde bir leyla düşlemesiydi aşk.

Mecnunca bir çaresizlik gezinirken parmak uçlarında aşksız kentin. Sahraları kırmızı bir alev topunun bergüzârlığıyla yakan İbrahim’lere haramdı aşk. Tahrimen mekruh kılınmıştı kölelik denizinde özgür bir aşkın gemisini yürütmek.

Ah yâr.

Yarasaların dahi tersinden göremediği yegâne varlıktı aşk. Dik ve onurluydu. Boyun eğmezdi hiçbir kuvvete. Herkes herşeyi satın alabilirdi. Ama pazarda her akşam satılamayanlar listesinde aşk vardı. Yitik bir ömrün tek hatırasıydı aşk. Müzmin bir ticaretin tek bakiyesi.

Sana ellerimle gökyüzüne fırlattığım yağmurları sunmak isterdim. Toprağa düşmeden daha, damlaları avcunda biriktiren çocukların şarkısını dinletmek. Suya yazılan her yazıya adının katrelerini karıştırdım yâr. Bu yüzden adını ebru koydum senin.

Ah yâr.

Yeryüzünün bütün kuşları ve bütün hüzünleri adına, sana en kutsal aşkın yeminini vermeye ramak kalmışken. Yarama tuz diye basılan bu sessizliğin alamet-i fârikası nedir. Nedir bana gecenin içinde karanlığı dahi beyazı gösteren sır. Esrârını bilebilseydim avcumdaki güneş çiçeklerinin, gölgelemezdim gönül bahçeni ellerimin yağmuruyla.

Sana toprağın arasındaki çatlaktan yağmura bakan bir ölünün sözleriyle susuyorum. Konuşsam dilimi mimleyecek yağmur halkaları. Aşktan yanan kalbime buz düşleri üşüşecek. Susmalıyım yâr. Bağıracaksam sana mahşerin on beşinci günü. Susmalıyım.

Bilirsin yâr.

Baharı beklemeyen yaprağa konmaz yusufçuk kuşları. Zemherileri göğsünde eritmeden hangi baharın müjdelerini duyabilirsin. İşte şimdi. Kemik sesleri törpülüyor hüznümün kılcal damarlarını. Ve cehenneme bir bilet ısmarladım ben. Aşkı kim kirletirse onun adına kesilecek. Ama sen yâr. Senin adın yâr. Cennet’i kalbeyleyen erguvan kokularına karışır adın.

Bilesin yâr.

Gümrâh bir ırmağın son damlasını aşk ile yıkayıp sana akacağım sonsuzluğun dehlizlerinden. Mısra mısra yollarına adanıp hece hece secdene kapanacağım. Bir Leyl rüyası bu yâr. Gözlerimiz kapanınca göreceğiz.


Unutma yâr.


Aşk yaşarken ölsede


Öldükten sonra yine yaşanır

(İbrahim Sâki)

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Aşk içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Leyl-i Aşk / İşte Böyle Yâr Bilesin

  1. Cnn dedi ki:

    Gümrâh bir ırmağın son damlasını aşk ile yıkayıp sana akacağım sonsuzluğun dehlizlerinden. Mısra mısra yollarına adanıp hece hece secdene kapanacağım. Bir Leyl rüyası bu yâr. Gözlerimiz kapanınca göreceğiz. …

  2. Fasl-ı gül dedi ki:

    LeyL… uzandım hep en yükseğetuttun elerimden leylsana soruduğum o tuhaf bilmecebilki açayım kalbimi leyltükenirken bir bir takvimden yapraklarümidimi ateşlerde ısıtıryorumsana söyleyemediğim muratlarım sonbahar yaprakları gibi yerde sürünüyorher dirilişinde baharda köklerimsuyum güneşim sensin leylrüzgarında buram buram muştuların vardıgözlerimi sende yumduğumda, hayali karşımdaydıyolların yılların inadına sensen ,hep şefkatinle başucumdaydın leylgüldüm pervasızca…utandım ardın sıragafletimde oldu ağuşunda…huşum dahep sığınak durağımsın..hem seccademe mekanımruhum kara sen ise hep mehtabımsın leylyanaklarımda tuz tuz ..gözyaşlarımsana açtım dertlerimi ,yokdu yakın arkadaşımleyl…bir an yine sonkez aydınlanırken gün..sen bir hatıra daha düşünbir müjde daha ver…ya bulutlar dağılsın,ya nurlar saçılsınbembeyaz bir kağıt ta ismim yazılsınsende durağım sende dualarım leyl..buluşma noktası seher kalbim her defasında durulur sende yare gider…leylim!beni yine al,yine yare ver…kalbimi o bilir başka vakitte bulamadım leyl…yarim de ,kalbim de sendedir…alıntıLeyl-i Aşk / İşte Böyle Yâr Bilesin paylaşımınız çok güzeldi Mevlam razı olsun hayırlarda hayırla kalın…..

  3. GÜLİSTAN dedi ki:

    NÂR-I AŞKBeyaz bir kağıda mahkum hançer-i kelâm..Mürekkep zindan olmuş el – âlem elinde..Olmasaydı aşk gölüne minnettar kalem…Hüznüm boy sürer miydi böyle avare dilimde..!Bir aşk-ı bâkidir..! MEVLA’dır..! sonsuz bir deryadır..! adı: nâr-ı aşk…Bir Meryem’dir.. suspus olmaktır.. teslimiyettir.. adı: nâr-ı aşk…Bir yâre-i hicrandır .. hüzündür.. göz yaşıdır adı: nâr-ı aşk…Bir Züleyha’dır.. Yusuf-i lisandır .. iffettir.. adı: nâr-ı aşk…Bir derd-i mübtelâdır.. sabırdır… âh dır adı: nâr-ı aşk…Bir ahuyu ceylandır.. yârdır.. canândır.. adı: nâr-ı aşk…Bir mecnundur… ayrılığı vuslattır.. adı: nâr-ı aşk…Bir muhabbettir..! MUHAMMED MUSTAFA‘dır. ! yanmaktır… adı: nâr-ı aşk..Selam ve Duâ ile kardeşim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s