Hiç “Ben…”


https://i1.wp.com/img23.imageshack.us/img23/7875/benhi.jpg

"…Ben…"

Diye sızlanmaya başladığımızda; “ben”in dışındaki her şeyi unuturuz.

Kâinat “ben”den ibaret olur.

Ne kadar önemliyizdir o an…

Ve ne kadar vazgeçilmez!

Topu topu bir hayatlık canımız varken…
Bir hayat…

Doğumla ölüm arasında…

Gittikçe daha hızlı geçen…

Her an bitmeye doğru giden…

Bir hayat…

Ve “Ben” duygusu…

İstediğin kadar “ben” diye sızlan…

Herkes sorar içinden ve asla sezdirmez karşısındakine; “Kimsin sen? Senden bana ne?”

Sahtekâr tebessümler… Sahtekâr dinleyişler…

•••

Sen ilk kandırılan değilsin.

Sen ilk yaralanan değilsin…

Sen ilk yarı yolda bırakılan değilsin…

Sen ilk “ayrılık” yaşayan değilsin…

Sen ilk derde ve belâya düşen değilsin…

Ve sen ilk aşık olan değilsin…

Sen ilk “üzülen” değilsin.

Ve aslında “sen” bir baksan aynaya…

“Ben” bir baksam…

Hiç…

•••

İlk insan ve ilk kandırılan… Kandırılma acısını ondan daha fazla kim yaşamıştır?

Ve
bedeli cennetten çıkmak kadar büyük olmuştur? Ve Kabil Habil’i, yani,
bir evladı, diğer evladını kıskançlıktan katlederken, kim onun kadar
üzülmüştür?

İki türlü evlat acısı… Kim çekmiştir?

Ve
evladın Baba’ya güvenmemesi. Ve bir eşin, kocasını yarı yolda
bırakması… Nuh Aleyhisselamın imtihanı… Oğlu Kenan’ın gemiye binmemesi…
Eşi Vaile’nin kavminin reisine, Nuh Aleyhisselâm’ı çekiştirmesi…

Kim böylesine yaralanmıştır? İhanete uğramıştır?

Ya Hazret-i İbrahim?

Sevgili eşini ve sevgili oğlunu ilâhî bir buyrukla çölün ortasında bırakmak zorunda kalışı…

Hazreti Hacer’in, arkasından “Bizi burada yapayalnız kime bırakıyorsun?” sorusu…

Ama “ilahî bir buyruk” olduğunu öğrendiğinde, tevekkülle teslimi…

Hangi anne bebeğiyle çölün ortasında kalmaya razı olmuştur.

Yapayalnız…

Hangi baba bırakmaya?

Ve kardeşlerin yanlışta birleşip, bir başka kardeşi kuyuya atmaları… Yani ölüme…

Kim Hazreti Yakup kadar hasret çekmiştir.

Kim Hazreti Yusuf kadar meşakkat?

Ve kim Züleyha gibi aşık olmuştur; üstelik yaratılmışların en güzeline…

Ve kim onun gibi mahcup olup, onun gibi kavuşmuştur?

Kim?

Sonra…

Hazret-i Eyyub…

Malını, mülkünü ve evladını bir anda kaybedip…

Derdin, belânın, hastalığın en ağırına…

Kim onun gibi sabretmiştir?

Kim onun sevgili hanımı Rahime gibi, şehirden kovulduklarında yıkılmamış, eşine bakmaya devam etmiştir.

Hangi kadın?

Ve kavminin Hazret-i Musa’ya çektirdikleri?

Her an vazgeçmeleri…

Her an şüphe duymaları…

Her an akıl almaz ve edep dışı isteklerle bunaltmaları…

•••

Ve yaratılmışların en üstünü… En güzeli…

En…

Sevgili Peygamberim…

En çok çile çekeni…

Anlatamam…

•••

Rabbimizin bütün elçileri, bütün sevgilileri, doğmakla ölmek arasındaki kısacık hayatları kurtarmak için gelmişler…

Ve o hayatlara ibret olsun diye acıyı, ihaneti, kandırılmayı, terk edilmeyi, hastalığı, derdi, belâyı yaşamışlar…

“Ben” değil, “hiç” olduğumuzu anlatmışlar…

“Hiç” olunca “sevgili” olunacağını anlatmışlar…

•••

Anlamış mıyız?

•••

Acı, çile, ihanet, ayrılık, aşk, hüzün, hastalık, zarar, ziyan, hasret, felâket…

Anlayalım diye, en zorunu, uygulamalı olarak göstermişler…

Hiç “Ben…” dememişler…

Anlamış mıyız?

Murat BAŞARAN

https://i2.wp.com/img472.imageshack.us/img472/8854/smileyby5.gifBEĞENDİYSEN VE ALANINA EKLEMEK İSTERSEN YORUM YAZ BLOG AL’A BAS SENiN OLSUN.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

8 Responses to Hiç “Ben…”

 1. yasemin dedi ki:

  Gerçek Sevdaya Erişmek Her kulun gönlünde bir sevdası vardır. Sevda ise kişinin kimliğidir… Çünkü; insanoğlu gönlünde var olanla bir değerdir. Hazreti Mevlana da bu gerçeği şu dizelerde dile getirmiştir; “Can konağını aramadaysan, cansın; bir lokma ekmek arıyorsan, ekmeksin. Şu nükteyi biliyorsan, işi biliyorsun demektir: Neyi arıyorsan O’sun sen.” İnsanoğlu, kendine ayrılan ömür süresini; sevdası, dolayısıyla o yönde arayışı ile şekillendirir. Niyetini, gayretini hep o yönde sarf eder. ALLAH’ın uyanış ve hidayet nasip ettikleri dışında kalanlar, ömürlerini bu yolda bitirir ve yüce divana; içinden çıkamayacakları bir hesapla giderler… Sevdası ALLAH olan öyle kutlu kimseler de var ki; onlar her işlerini sadece ALLAH’ın rızası istikametinde yönlendirirler. Sosyal yaşantısını O’nun istekleri; haram yada helalleri üzerine bina ederler. Bu sayede de ALLAH’ın sevdasına erişirler…Hz. Ömer’in oğlu Abdullah (r.a) şöyle demiştir: “ALLAH için sev, ALLAH için buğz et, ALLAH için dost ol ve yine O’nun için düşman ol. Çünkü ALLAH’ın dostluğuna ancak bu şekilde erişilir” (Y. Kandehlevî, Hadislerle Müslümanlık, III, 1123). Her nimet, mutlak manada külfeti gerektirir. Sevda da bir nimet olduğuna göre, ona ulaşmak için bir gayret gerektirecektir. Kulların ALLAH’ı sevdiğini iddia edip de kuralsız ve ibadetsiz yaşamayı tercih etmeleri, külfetsiz nimete erişebilecekleri iddiasında bulunanların durumuna benzemektedir. ALLAH’ı sevdiği iddiasında bulunanların sevdası ise O sevda yolundaki gayeti ile orantılıdır. ALLAH sevgisine, ancak O’nun emirlerine uymak ve Peygamberi’nin yolundan gitmekle ulaşılabileceği Kur’an da şöylece haber verilmiştir.ALLAH Teâlâ; “(Resûlüm) De ki: ALLAH’ı seviyorsanız bana uyun ki, ALLAH sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. ALLAH Gafur’dur, Rahim’dir.” (Alû İmran, 3/31) Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed (sav) Efendimiz ALLAH için sevenler hakkında da şu müjdeyi vermiştir;“Âllah Teâlâ kıyamet gününde “Benim için birbirlerini sevenler nerede? Onları gölgemden başka gölge bulunmayan bir günde Arşın gölgesinde gölgelendireceğim” buyurur (Müslim Birr ve Sıla, 161).Bu bilgiler ışığında yarın huzur-u mahşerde yalancı durumuna düşmemek için herkesin kendi sevdasını yeniden gözden geçirmesi gerekmektedir. Selam olsun gerçek sevda sahiplerine…UĞUR KEPEKÇİ

 2. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Sevgili Yasemin Kardeşim. Allah razı olsunDeğerli katkıların için teşekkür ederim.Okuyan gözlerinize,değerlendiren, yorumlayan gönlünüzeHisseden yüreğine sağlık… Dua ile Muhabbetle kalın…..Selam olsun gerçek sevda sahiplerine…Gercek hayatta her birimizin birbirinden farklı, birbirinden meşakkatli mesguliyetleri oldugu bir gerçek. Hayatta sürekli zevki sefa içinde geçecek bir dünya hayatının tebliğine maruz kalmaktayken aslında çok kısa bir zaman dilimi sayılabilecek hayatlarımızda Allah (c.c) rızası için yaşayabilmemiz cok önemli.Bunun dışında kendimizi bu konuda adapte edebilmemiz açısından etrafımızdaki, sürekli mesaimizi adadığımız arkadaşlarımız ve dostlarımız da hayati bir önem teşkil ediyor. Bu bakımdan mü’minler kendilerini hayırlarda yarışmalara sokabilcek dostlar seçmeli ve onlarla bu konuda birlikte saf tutarak hem yarışmalı hem de birlikte mücadele etmeliler. Bu sayede inanan insanların dış dünyanın satafatli zevki sefa hayatını tercih etmelerindense Allah (c.c) yolunda hayırlı işler yapmaları daha da kolay olacaktır.

 3. sevgi dedi ki:

  Yalandır Sensiz GerçeklerYüz çevirme ne olur, beni terk etme,Yücelerden yüce Rahman bilirim.Yalvarırım beni perişan etme,Secdeni kendime liman bilirim.Cömerttir halvetin,bahçen cennettir,Bir damla rahmetin büyük nimettir,”Gir cennetime” de, cana minnettir,Sultanlar üstünde sultan bilirim.Ben sana meftunum, sözdür dilimde,Boynumu bükerim her dileğimde,Volkanlar kaynıyor şu yüreğimde,Sensiz geçen ömrü ziyan bilirim.Her yerde yolunu aramaktayım,Varlığında yaşat, erimekteyim,Hep sana,hep sana yürümekteyim,Vuslatı derdime derman bilirim.Hüseyin Özkaynakçı************************Herkes sorar içinden ve asla sezdirmez karşısındakine; “Kimsin sen? Senden bana ne?” Sahtekâr tebessümler… Sahtekâr dinleyişler… ••• Sen ilk kandırılan değilsin. Sen ilk yaralanan değilsin… Sen ilk yarı yolda bırakılan değilsin… emeğinize sağlık ..Rahmana emanet olun..Selamun Aleykum

 4. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Sevgili Sevgi İkrime. Allah razı olsunDeğerli katkıların için teşekkür ederim. Ziyaretiniz şeref vermiştir.Okuyan gözlerinize,değerlendiren, yorumlayan gönlünüzeHisseden yüreğine sağlık… Dua ile Muhabbetle kalın…"Kişide ben diyebilecek bir gücün kalmaması Bu da ancak benliğin Hak’ta fani olması, kulun Hakk ile baki olduğu şuuruna ermesiyle mümkündü.Biz mü’minlere düşen önce, kendi benliğimizin Hiç’liğini yüreğimizden hissetmek, beynimize bunu kazımaktır. Haddimizi aşıp hata ve eksikliklerimizin faturasını Allah’a kesmeden, yetersizliğimizi görmek, dert ve sıkıntı anlarımızda da emretmeden, sitemde bulunmadan yalvarış, yakarış ve ricada bulunarak dua etmektir. O’nun kudret ve kuvvetine sığınıp yardım istemek, bir kale kabul edip iltica ve sığınma talep etmektir.

 5. HUSEYNİ SEVDA dedi ki:

  süper yaw emeğinize sağlık yüreğiniz var olsun….

 6. ...gülsultan... dedi ki:

  "Bir buluttan bir damla yağmur düştü.Bu damla denizin genişliğini görünce utandı:"Şu deniz denilen yerde ben kim oluyorum?Eğer deniz buysa gerçekten ben hiçim" dedi.Damla kendisini hor görünce sedefin biri onu koynuna alıp seve seve beslediFelek de onun işini öyle düzgün yürüttü ki,nihayet padişahlara yaraşan namlı bir inci oldu.Hasılı bu yüceliği kurumsuz olmakla buldu. Yokluk kapısını çaldığı için var oldu."Allah razı olsun. Selam ve dua cümlemize….

 7. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Sevgili gülsultan ve çeçen fedaisi kardeşim. Allah razı olsunDeğerli yorumlarınız ve katkılarınız için teşekkür ederim.Okuyan gözlerinize,değerlendiren, yorumlayan gönlünüzeHisseden yüreğine sağlık… Dua ile Muhabbetle kalın…..Benlik, kendi zatını üstün ve büyük görmek iken, Hiç’lik kendisini Allah karşısında yok saymak, kıymetsiz ve değersiz görmektir. Kişinin, Allah karşısında kendi cüceliğinin, çaresizliğinin ve acziyetinin bilincinde olmasıdır. Hiç’lik benlikten sıyrılmayı ifade eder.

 8. bayram dedi ki:

  Değerini bilmeyene değer vermeyeceksin ki değer verdiğini anlasın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s