Çanakkale Zaferi; şehit kanının toprağı santim santim mühürlediği yer


https://i0.wp.com/img518.imageshack.us/img518/9339/canakkalegecilmezyj71mt0.jpg

18 Mart 1915 size neyi hatırlatıyor diye bir soru karşısında her Türk evladı hiç tereddüt etmeden “Çanakkale Zaferi” cevabını vermelidir.

Bu gün “Çanakkale Zaferi” nin 94. yıldönümünü ve “Şehitler Günü” nü milletçe anıyoruz. Hepimiz için kutlu ve mübarek olsun.

Beş bin yıllık
geçmişe sahip olan Türk Milleti’nin tarih sayfalarında çok sayıda
zaferleri mevcuttur. Türk Milleti’nin sayısız şeref levhalarından
birisi de “Çanakkale Zaferi” dir.

Çanakkale Zaferi’ni anlayabilmek için önce o ruhu bilmek gerekir. Nedir Çanakkale ruhu?

Çanakkale; Türk Milleti’nin Kurtuluş Savaşı’nın müjdesidir.

Çanakkale; annesi kadar aziz bildiği vatanına “namahrem eli” nin değmemesi için din, vatan ve namus uğruna canlarını, mallarını, kanlarını adamış yiğitlerin tarih oldukları yerdir.

Çanakkale;
ayağında postalı, sırtında ceketi, atacak mermisi olmayan Türk
Milleti’nin, dönemin en teknolojik silah ve mühimmatına sahip olan
Haçlı milletini toprağın ve denizin derinliklerine gömdüğü yerdir.

Çanakkale;
anaların körpecik yavrularının saçlarına ve ellerine kına yakarak
vatana kurban olmaları için cepheye gönderdikleri 16, 17, 18, 19, 20
yaşlarındaki “Kınalı Kuzuların!” abideleştikleri yerdir.

Çanakkale;
Bursalı, Erzurumlu, Diyarbakırlı, Antepli, Trabzonlu, Edirneli,
Ankaralı, İzmirli, Adanalı, Konyalı kısaca Anadolu’nun istisnasız her
köşesinden beşikteki bebesini, boynu bükük Ayşe’sini, gözü yaşlı
anasını bırakarak gelmiş ve bir daha geri dönmemişlerin nur içinde
yattıkları yerdir.

Çanakkale; Anadolu coğrafyasını “İslam’ın son kalesi” olarak tanımlayan M.Akif’in “Çanakkale Aslanları”nı yani Seyit Onbaşı’yı, Yahya Çavuş’u kısaca 253 bin cesaret ve iman sahibini, “Bedrin Aslanları” olan Hz. Ömer’e, Hz. Ali’ye benzettiği yerdir.

Çanakkale; kafa, göz, gövde, bacak,  kol, çene, parmak, el ve ayakların ovalara, sırtlara, denizlere ve vadilere sağanak sağanak yağdığı yerdir.

Çanakkale; göklerin ölüm indirdiği, toprağın ölü püskürttüğü yerdir.

Çanakkale; Metrekareye 6000 merminin düştüğü ve mermilerin havada çarpıştığı yerdir.

Çanakkale;
Alçıtepe, Kumtepe, Seddülbahir, Kilidbahir, Gelibolu Yarımadası,
Çanakkale Boğazı, Soros Körfezi, Arıburnu ve Anafartalar’da 253 bin
genç ve münevver bir neslin destanlaştığı yerdir.

Çanakkale; Anadolu’yu ebedi vatan yapan “İstiklal Harbi”nin temel harcının oluştuğu yerdir.

Çanakkale; Komutanı ve silah askeriyle “Yedi Düvel” e ders verdikleri yerdir.

Çanakkale; düşmanın Türk milletini sonsuza dek“yenemeyeceğini” anladığı yerdir.

Çanakkale; “ölürsem şehit, kalırsam gazi” inancına sahip olan Türk Milleti’nin imkansızı mümkün kıldığı yerdir.

Çanakkale; Türk Milleti’nin bütün mahrumiyetler ve mühimmat yetersizliğine rağmen yere göğe, dağa taşa, denize ovaya “Çanakkale Geçilmez” destanını yazdığı yerdir.

Çanakkale;
Bizler bugün bu topraklar üzerinde namusumuzla yaşayalım, huzur ve
emniyet içerisinde olalım diye onbinlerin, yüzbinlerin bir daha
dönmemek üzere kanlı siperlere gittikleri yerdir.

Çanakkale; Hz. Muhammed (s.a.s)’in Mehmed’lerini beklediği ve buluştukları yerdir.

Milletimizin birlik
ve bekası, ülkemizin bölünmez bütünlük ve saadeti, ay yıldızlı
bayrağımızın ebediyen gönlerde dalgalanması ancak “Çanakkale ruhu”
ile yetişmiş nesillere sahip olmakla mümkündür. Bu nedenle Çanakkale
destanı ve ruhunu önce kendimiz bilmeli sonra da evlatlarımıza
anlatmalıyız.

Bağrında şehitleri barındıran bu mübarek topraklar inşaallah üzerinde bizim gibilerin gezmesinden rahatsız olmuyordur!

Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Selam ve dua ile…

M.Lütfi TAŞCI

https://i2.wp.com/img472.imageshack.us/img472/8854/smileyby5.gifBEĞENDİYSEN VE ALANINA EKLEMEK İSTERSEN YORUM YAZ BLOG AL’A BAS SENiN OLSUN.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı Haberler ve politika içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Çanakkale Zaferi; şehit kanının toprağı santim santim mühürlediği yer

 1. Semra dedi ki:

  Çanakkale KahramanlarıEşref-i mahlukatın o çirkin- kirli yüzüYıl 1915’te düştü yine Boğaz’aAnadolu Türkü’nü toptan yok etmek içinSaldırdı hayvan gibi düşman, Gelibolu’yaYok etmek istediği sanki insan değildiHalı kadar toprağa düştü binlerce mermiDoğduğu topraklarda yeniden doğmak içinGöğsünü kalkan yaptı Anadolu Mehmet’iBinlerce mermi düştü bir günde topraklaraBir günde, bin destan yazıldı bu sırtlara0rtalama bir güne bin tane şehit düştü0nbeşliler, onbeşte toprağa böyle düştüKimi Yahya Çavuş’tu, kimi Seyit OnbaşıÇoğunun düşmemişti gözüne sevda yaşıKimini oğlunu bekler, kimini sevdalısıBiçilecek buğdaylar beklerdi kimini de..Göz kırpmadan verdiler canlarını vatanaYazdıkları mektubu atamadan gittilerHayatın baharına veda ederken erkenBizlere bu vatanı bırakan yiğittiler.Conkbayır…Bombatepe…Kanlısırt.. demedilerHer tepenin önünde dev gibi dikildiler.Bu vatana adanmış kınalı keklik gibi’Öl ‘ emriyle tarihe yeni bir yön verdiler.Her biri aslan idi Her biri melektilerKanatsız gelmişlerdi, kanatsız yükseldilerAli Koç Elegeçmez Allah razı olsun,hayırlı günler….

 2. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Sizden de Allah razı olsun Semra kardeşim.Değerli katkıların için teşekkür ederim.Ziyaretiniz şeref vermişdir. Gün içinde sizi tekrar görmek ne güzel.Okuyan, hisseden ve de değerlendiren yüreğinize sağlık.Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.Dua ile Muhabbetle kalın…..

 3. gullu dedi ki:

  çok güzel olmuş

 4. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Teşekkür ederim Güllü ÖZÇELİK kardeşim.Okuyan, hisseden ve de değerlendiren yüreğinize sağlık."Güzellik bakan gözde, gözü baktıran kalpte, kalbi veren Rabb’te…"

 5. RıZa BeRKaN dedi ki:

  VAR MISINIZ?Geceleri siperler bir başka alem olmaktadır. Asker birbirleriyle yarışmalar yapmakta, id…dialara girmektedir. Tarihte hiçbir milletin evlatlarının girmeye cesaret etmeyi düşünemeyeceği bu iddialar, sabah yapılacak muharebede kim daha önce şehit olacağı üzerine idi. Kimin kazanacağı ancak Allah’ın huzuruna varıldığında öğrenilecekti. Gerçeği ancak O bilirdi. O’nun huzuruna şehit olarak varmak ne büyük lütuf, ne büyük devlettir…Bazen yarışmalar gece baskınları, gece keşifleri için gönüllü seçiminde olurdu. Kim düşmandan esir getirecektir?… Kim gündüz ölüm saçan makinalı tüfeği alıp getirecektir? Kim makinalı tüfek ateşi altında ilerleyip inlemeleri duyulan yaralılara su götürecek ya da yaralıları getirecektir… İddiaların bir kısmında bunlar içindir.Bazen su götüren, ölmek üzere olan yaralı bir düşman neferidir; O da ana baba evladıdır.. O da delikanlıdır. Yazın sıcağında inleyen bir yaralı susuz bırakılır mı hiç?… Susuzluktan kavrulmuş dudaklara döken eller artık düşman değil, dost ellerdir.Söylediklerine göre ertesi gün şehit olacaklar adeta akşamdan belli olurmuş. Şehit olacakları, daha başka bir neş’e, bir sevinç sararmı. Tarif edilmeyecek zevk içinde olurlar, gülüşenler, şakalaşırlarmış… Ne korku, ne ürkeklik.. Gerçekten de hücum zamanı yaklaştığında, büyük bir aşkla siperde kelime-i şehadet getirerek, "salaten tüncina" okuyarak hücum için sıranın kendilerine gelmesini beklerlerdi."HÜcum…!" emri verildiği anda "huylanmış aslanlar" gibi fırlayarak "ölüme susamışçasına" döğüşmeğe koyulurlardı.Bir muharebe anında yaralarından kanlar damlayarak hücum eden bir binbaşının kucağına, hemen önünde koşan gencecik bir teğmen vurularak düşer. Binbaşı, başını dizine yatırdığı şehit teğmenin ağlıyarak gözlerinden öperken;-"Yavrum.. Evladım.. Rütbece ben senin önündeydim. Niçin şehitlik sırasını benden önce kaptın?..diyerek, biraz sonra o da şehit olmaya koşuyordu..İşin sırrı…ONLAR’IN NASIL ŞEHİT OLDUĞUNU BİLMEKTE DEĞİL, ONLAR’IN NASIL YAŞADIĞINI ANLAMAKTA VE YAŞAMAKTA..VAR MISINIZ?

 6. rizaberkan dedi ki:

  Çanakkale kan kokar her karış toprağında. Seyit Onbaşılar gülümser o sıcak vatan toprağında. Yedi düvelin hücum ettiği nice canların param parça toprağa karıştığı bir mana alemiydi Çanakkale. Vatan savunulmasının altın harflerle yazılacak sayfasıydı Çanakkale. Onu anlatmaya ne kalemlerin gücü yetebilir nede kelimelerin gücü. Yer ve göğün ölüm püskürdüğü yerden Türk’ün vatan sevdası yeşermiştir o kara toprakta. Çanakkale içinde vurdular beni ölmeden mezara koydular beni diyordu yanık bir sesle Mehmetçik. Hangi millet hangi er ve erat ölüme gülerek koşmuş ona sevdalanmıştır. Var mıdır dünyada bunun eşi ve benzeri.

  Anaların oğullarını kına yakarak yolladığı, komutanlarının ”Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum’.’ dediği Çanakkale hep vatan toprağından bir karış toprağın verilmemesinin mücadelesidir.

  “Bu güzel topraklar, bizlere vatanı için seve seve canını ortaya koyan şehitlerimizin ve gazilerimizin mirasıdır. Türk milleti birlik ve beraberliği ile birçok zorluğun üstesinden gelmiş, hiçbir zaman esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren parlak zaferlere imza atmıştır. Çanakkale Deniz Zaferi de, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlık ve özgürlük inancının işgal teşebbüslerini alt ettiği bir destan olarak dimağlara yazılmıştır. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma ve özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya konulmuştur. Bu başarı değerli vatan şairi Mehmet Akif’in dediği gibi tarihe sığmayacak kadar büyük ve anlamlıdır. Genç bir komutan olan Mustafa Kemal, Çanakkale’de gösterdiği inanılmaz kahramanlık, komuta yeteneği ve vatan aşkıyla milletimizin büyük sevgisini daha o yıllarda kazanmıştır. Çanakkale’de ortaya konulan ruh, milli mücadelede de kendini göstermiş, bütün fertleriyle el ele veren milletimiz Atatürk önderliğinde nihai zafere ulaşmıştır. Bu vatan için şehit olan tüm vatandaşlarımız milletimizin gönlünde en yüce yere sahiptir. Onların emanetine kararlılıkla sahip çıkıyoruz. Türk milletinin birlikte yaşama iradesi, vatan ve bayrak sevgisi Çanakkale’de olduğu gibi tarihin her safhasında bizleri güçlü ve muzaffer kılmıştır. Eğer önümüze koyduğumuz büyük hedefleri yakalamak istiyorsak, bu ruhu her zaman koruyabilmeli ve aramıza nifak sokmaya çalışanlara fırsat vermemeliyiz. Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete intikal eden kahramanlarımızı ve vatanını canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, onlar için duâ ediyoruz. Ruhları şad olsun. Gazilerimize de şükranlarımı sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s