Fırtına Çıktığında Uyuyabilirim


 


Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı. Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak oldu.

Ama ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemiyordu. Müracaatçıların hepsi çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vaz geçiyor, burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur diyorlardı.

Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti. Adamın haline bakıp ‘çiftlik işlerinden anlar mısın?’ diye sormadan edemedi çiflik sahibi. ‘Sayılır’ dedi adam, ‘fırtına çıktığında uyuyabilirim’.

Bu ilgisiz sözü biraz düşündü, sonra boşverip çaresiz adamı işe aldı. Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü de görünce içi rahatladı. Ta ki o fırtınaya kadar:

Gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı. Öyle ki, bina çatırdıyordu. Yatağından fırladı, adamın odasına koştu: ‘Kalk, kalk!

Fırtına çıktı. Herşeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.’ Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldandı: ‘Boşverin efendim, gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim ya.’ Çiftçi adamın rahatlığına çıldırmıştı. Ertesi sabah ilk işi onu kovmak olacaktı, ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak gerekiyordu.

Dışarı çıktı, saman balyalarına koştu: A-aa! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştı. Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmişti. Tekrar evine yöneldi; evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştı. Çiftçi rahatlamış bir halde odasına döndü, yatağına yattı. Fırtına uğuldamaya devam ediyordu. Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı: ‘Fırtına çıktığında uyuyabilirim’

Sıkıntılara zihnen (bilgi, plan), mânen (dua), maddeten (tedbir) hazırsanız, fırtına çıktığında uyuyabilirsiniz. Hayatınız boyunca.

SevgiyLe KaLın.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi, >BiR KıSSA BiN HiSSe > içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Fırtına Çıktığında Uyuyabilirim

 1. Semra dedi ki:

  Güzel bir hikaye,fırtıne çıktığında uyuyabilirmiyim…?Hayır ,hazırlıklı değilim.
  Güzel ve düşündürücü bir paylaşım selam ve dua ile…
  ALLAH’A EMANET OLUNUZ.

 2. . dedi ki:

  slm .. evet güzel oldugu kadar düşün dur yani..:) hikalyeler hep düşündürücü değilmidir.. alan payına düşeni alır ..
  a.e.o

 3. RıZa BeRKaN dedi ki:

  Dua, istemek, çağırmak, davet etmek demektir. Genel manada ise, Allah’a yalvarmak, isteyeceklerimizi O’ndan istemek, dertlerimizi O’na arz etmek, O’nun rahmet ve yardımına davetiye çıkarmaktır. Dua, dille yapıldığı gibi, fiillerle, kabiliyetlerle ve halimizle de yapılabilir. Dünyadaki sebeplere riayet etmek bir duadır. Mesela çalışmak bir duadır. Kışın üşümemek için kalın giyinmek, evde soba ve kalorifer yakmak bir duadır. Hastalıktan kurtulmak için ilaç içmek bir dua olduğu gibi, midenin aç kalmak suretiyle yiyecek bir şeyler istemesi de bir duadır. Buradan da anlaşılmaktadır ki, dinimizde dua hayatımızın her anını kapsamaktadır. Yani insan, – eğer farkında olursa – hayatının her anını dua ederek yaşamış olur. Dua, bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi dua da sırf Allah rızası için yapılır. İstediğimiz şey verilmezse dua kabul olunmadı denmez. Belki daha zamanı gelmemiş, hemen verilmiyor denir. Bu dünyada duayla arzu ettiğimiz bazı şeylere ulaşsak da duanın neticeleri daha ziyade ahirette verilir.

 4. nur-u dedi ki:

  Bu Yürek Senin İçin Sana Yanmak İster… Ya Ilahi, bu yürek Sen’in icin Sana yanmak ister..Öyle yanayim ki..Ya İlahi..Sevdan geceleri uykumu bölsün, günün aydinliginda gafleti silsin..Her hal’de Sen’i arayim, her hal’imle Sen’i bulayim..Her kapinin anahtari Sen’de Ya Ilahi.. Sana gelen tüm kapilari arala, sessizce süzülüp geleyim yanina..Sana gelen yollarda beni nefs eline birakma,Dostlarini yoldas eyle yolculugumda!Sen tut ki.. yüregimin elinden, ayagima cakil ve tas deydiginde, düsmeyim sendelemeyim..Sana cikacak yollarda, Sen tut yüregimin ellerinden!Emanetini saglam ulastirmayi nasip eyle..Dogdugum gün verdigin o tertemiz kalbi, ayni temizlikte emanet etmeyi nasip eyle..Kirlerden pak eyle bu kalbimi, parcalamaya meyl eden faniliklerden uzak eyle!Sen’in verdigin gönül de, Sen’in ile geleyimYa Ilahi..Yalan tutsakliklara esir etme bedenimi,Üzerimde yalan ve yanlis hic bir sevdanin izini birakma,Gönlüme her gireni, bana Sen’i getirdigi icin seveyim,Sana gelebilmek icin sevileyim!Gözeten Sen’sin her halimi.. Sen koru benligimi..Sana emanet ettim yüregimi.. her halimi!Dünya kuyusunda Yusuf(AS)’in teslimiyetini ihsan eyle bu bedene,Yakup(AS)’in, Yusuf(AS)’a hasreti gözyasi oldu ömrüne, gözlerinden etti hasreti..Sabir ile duasi ile kavusturdun hem Yusuf’una hem gören gözlerine..Sen’in icin akan gözyasina talibimYa Ilahi..Öyle yanayim ki..Yüregimi askina kurban eyle!Gözümün yasi ile sabredenler gibi kavusmak nasip eyle!Sana kavusmanin adi ise ölüm.. ölümü sevdir bana,Soguk deymesin su dilime, en sicak kelime olsun.. vuslatin adi..Öyle yanayim ki..Ya Ilahi..Ölümü özleyen bir beden de ben olayim!Ölümlerin en güzeline talibim,Fanilige ragbet ettirme,Ömrüme ömür bereketi ver ki..Ellerim bos gelmeyim o en güzel kavusma anina..Ömrümü tükettigim yerlerin adini, malimi harcadigim yerlerin adini güzel eyle..Bedenimi yiprattigim yollari hayir eyle,Hesabimi kolay, amelimi bol ve güzel eyle..Öyle Yanayim ki.. Ya Ilahi..Sen’in icin yasayip.. Sen’in icin öleyim..Öyle bir iman ver ki Ya Ilahi..Yalnizca Sen’in icin yanayim..Amin Amin Amin…?ALLAHIN selamı bereketi üzerinize olsun inş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s