TeBLiĞ & TeCRüBe


 
 
Tecrübe insanın hayatta yaptığı hataların toplamıdır desek yanlış olmaz sanırım. Her müslüman çoluk çocuğunun, annesinin, babasının, kardeşlerinin, eşinin, akrabalarının, komşularının ve hatta tüm müslümanların insan-ı kamil, basiret, fazilet, vefa vs. gibi erdemlerle donanmış olmasını ister. Lakin, o insanın hatasını görünce "Tebliğ" yapalım derken ağır, itici, kırıcı ve emredici konuşulursa muhatab sinirlenir ve sözünüze itibar etmez. Kader, Allah’ın ezelî ilmiyle her şeyi önceden bilip yazması, kaza da yazılanın, vakti geldiğinde vuku bulmasıdır. Her şey vakti gelince vuku bulacaktır, üzülmeyin ve endişe etmeyin. Mevlâ diğer mahlukatlara nazaran insana düşünme; idrak ve mukayese yeteneği de verdiğine göre ayet ve hadislerdeki uyarıları dikkate almak kuvvetle lazımdır. hikmetli bir sözde şöyle beyan edilmiş; "ibret almayan sonunda kendisi ibretlik olur."
 
Ve ayet-i celile’de buyurulduğu gibi " Kim peygambere itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara bekçi olarak göndermedik.(Nisa-80)"
Ayrıca "Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.(Bakara-160) buyurulmaktadır. Mevla bu kadar affedici iken bize ne oluyor da en yakınımızı yerden yere vuruyor ve yaşından daha büyük bir olgunluk ve tecrübe bekliyoruz. Bunun yanında her eleştiriye de üzülerek, kalbde gam ve tasa biriktirmemek gerekir. Zira "Haberiniz olsun ki Kalbler ancak Allah’ı zikretmekle huzur bulur.(Rad-28)" kalblerimizi başka şeylerle meşgul etmeyelim. "Suyu bol olan deniz taş atmakla bulanmaz, …Bir arif ki (aleyhine konuşulan sözlerden) üzülüyor, (o) az su (gibi)dir.(Farisî)" teşbihte hata olmasın. "…Az bir suya küçük bir kurbağa atlasa, su bulanır. Amma koskoca denize deve düşse bulanmaz. Aleyhine konuşulduğunda kızıyorsan anla ki, senin suyun (mağrifetin) az. [M.Ustaosmanoğlu]"


Hayatın kusursuz olmasını istemek cenneti istemektir. İnsan fıtratı dünyada ulaşılmazı yani cenneti istiyor.
 
Rabbim sevdikleriyle beraber bizi de fazl ve keremiyle cennetine dahil eylesin. Amin…https://i2.wp.com/img472.imageshack.us/img472/8854/smileyby5.gifBEĞENDİYSEN VE ALANINA EKLEMEK İSTERSEN BLOG AL’A BAS SENiN OLSUN.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı ! ÖĞüT !! NaSiHaT !!! HaYaT DeRSLeRi içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s