CeNNeT’e NaSıL AĞaÇ DiKiLiR ?


  
 
Selamun aleyküm GÖNÜL DOSTLARI..

bu konuya yorum yazan herkes en az 100 kere SÜBHANALLAHİ VE Bİ HAMDİHİ= Allah’ı hamd ile tesbih ederim. diyelim inşaALLAH. Evet tesbihimizi elimize alalım şöyle bir dolanalım.

Hz. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: Resulullah (as) buyurdular ki; “İki kelime vardır, bunlar dilde hafif, terazide ağır, Rahman’a da sevimlidirler: Sübhânallâhi ve bihamdihî sübhânallâhi’l-azîm. (Allah’ım! Seni hamdinle tesbih ederim, Yüce Allah’ım seni tenzih ederim) kelimeleridir. [Buhari, Daavat, 65]

Cennet’de Nasıl Ağaç Dikilir ?

Peygamberimiz (s.a.v) buyurdu ki,
– Cennetde ağaç yokdur. Oraya çok ağaç dikiniz!.
– Oraya ağacı nasıl dikelim dediklerinde,
-Tesbîh, tahmîd, temcîd ve tehlîl okuyarak) buyurdu.
Yanî, (Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber) diyerek Cennete ağaç dikiniz buyurdu.

Bir hadîs-i şerîfde,
-Bir kimse, Sübhânallahil’azîm ve bihamdihi derse, onun için Cennetde bir ağaç fidanı dikilir, buyurdu.

Görülüyor ki, Cennet ağacı, dünyâda harfler ve sesler şeklinde, bu kelimeye yerleşdirilmiş olduğu gibi, Cennetde, bu kemâller ağaç şeklinde bulunmakdadır. Bunun gibi, Cennetde bulunan herşey, dünyâdaki ibâdetlerin, iyi işlerin netîceleridir. Allahü teâlânın kemâllerinden herhangi biri, bu dünyâda, iyi sözlerde ve iyi işlerde yerleşdirilmiş olduğu gibi, bu kemâlât, Cennetde, lezzetler, nimetler perdesi altında meydâna çıkar. Bunun içindir ki, oradaki lezzetleri, nimetleri Allahü teâlâ beğenir. Bunları tadmak, Cennetde sonsuz kalmağa ve Allahü teâlâya kavuşmağa sebeb olur.
***

Bir kul, ibâdet ederken, bu ibâdette bulunan her güzelliği ve iyiliği Allahü teâlâdan bilmelidir! Çünkü, Onun güzel terbiye etmesinden ve ihsânındandır. İbâdette kusûr ve aşağılık bulunursa, bunların hepsi kuldan gelmektedir. Kulun özünde bulunan kötülükden hâsıl olmaktadır. Hiçbir kusûru, aşağılığı Hak teâlâdan bilmemelidir.

O makâmda, yalnız iyilik, güzellik ve kemâl vardır. Bunun gibi, bu âlemde bulunan her güzellik ve üstünlük Allahü teâlâdandır. Her kötülük ve aşağılık da, mahlûklardandır. Çünkü mahlûkların aslı, özü ademdir. (Adem) de, her kötülüğün ve aşağılığın başlangıcıdır. (Adem, yokluk demektir.)

(Sübhânallahi ve bi-hamdihi) güzel kelimesi, bu iki şeyi açıkca bildirmekdedir. Hak teâlânın tenzîhini ve takdîsini yani Ona yakışmayan aşağılıklardan ve kötülüklerden uzak olduğunu çok güzel bildirmektedir.

Bu güzel kelime, şükür yapmağı, hamd etmekle bildirmektedir. Çünkü hamd, her şükrün başıdır. Hak teâlânın güzel sıfatlarına ve işlerine ve bütün ni’metlerine ve büyük ihsânlarına hamd kelimesi ile şükür edilmektedir. Bunun içindir ki, hadîs-i şerîfde, “Bir kimse, bu güzel kelimeyi gündüz veya gece, yüz kerre söylerse, o gün veya o gece, hiç kimse onun kadar sevâb kazanamaz. Ancak onun gibi söyliyen kazanır” buyuruldu. Başkalarının ibâdeti, onunla nasıl bir olabilir ki, o kimse, bu güzel kelimenin son parçası ile, bütün iyiliklerin ve ibâdetlerin şükrünü yapmış olmakdadır. Bu güzel kelimenin baş tarafı ise, ayrıca Hak teâlâyı kötülüklerden ve aşağılıklardan tenzîh ve takdîs etmektedir. O hâlde, bu güzel kelimeyi her gün ve her gece yüz kerre okumalıyız! İnsanları iyi işleri yapmağa, ancak Allahü teâlâ kavuşturur.
***
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
"Cennetin ağaçları, nehirleri dünyadakilere hiç benzemez. Orada olan herşey, dünyadaki ibadetlerin, iyiliklerin meyveleridir."

Peygamber efendimiz, "Cennette ağaç yoktur. Tesbih, tahmid, temcid ve tehlil okuyarak, Yani -Sübhanallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vAllahü ekber- diyerek oraya çok ağaç dikiniz" buyurdu. (Müj. m. 302)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
"Allah indinde en kıymetli söz, -Sübhanallahi ve bihamdihi- dir." [Müslim]

"Günde yüz defa -Sübhanallahi ve bihamdihi- diyenin, günahları deniz köpüğü kadar da olsa affedilir." [Müslim]

"Gece ibadet etmek kendine güç gelen veya malını hayra sarfetmekte cimrilik eden yahut düşmanla savaşmaktan korkan, çokça -Sübhanallahi ve bihamdihi- desin. Çünkü bu, Allah yolunda infak edeceği, bir altın dağdan daha kıymetlidir." [Taberani]

"Dilde hafif, terazide ağır ve bağışlayıcı olan Allah indinde en kıymetli iki cümle: -Sübhanallahi ve bihamdihi, Sübhanallahilazim- dir" [Müslim]

Mektubattan seçmeler

elimizde böyle bi hazine var değerlendirelim inşallah…

https://i2.wp.com/img472.imageshack.us/img472/8854/smileyby5.gifBEĞENDİYSEN VE ALANINA EKLEMEK İSTERSEN BLOG AL’A BAS SENiN OLSUN.

About rizaberkan

Elhamdülillah Rabbimiz bizi Ehl-i İslam diyarında, Müslüman olarak bunun şuuru ve bilinci dahilinde hidayet üzere bulundurmuştur.Bundan daha büyük nimet ve mutluluk yoktur bizim için. Allah bize yeter,Kulluk payesi bize yeter. Allah bizi müslümanlıkla aziz kıldı. Allah bana yeter. Aziz-ü Cebbar olan Allah'ın kulu olmam bana yeter. Ben Allah'ın kuluyum. Ben Allah'ın kuluyum. Şeref ve paye adına kendimi tanıtma için söyleyebileceğim sözlerin en büyüğünü söylüyorum.Ben Allah'ın kuluyum Elhamdülillah ben Allah'ın kuluyum. O, ne güzel bir vekil,ne güzel bir dost,ne güzel bir yardımcıdır. "Ey Rabbimiz, Bağışlamanı dileriz, dönüş ancak sanadır..."
Bu yazı :: ALLAH (CELLE CELÂLÜH) :: içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

12 Responses to CeNNeT’e NaSıL AĞaÇ DiKiLiR ?

 1. ๑۩۞۩๑ GÜLİ RANA ๑۩۞۩๑ dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ŞU MUBAREK ÜÇ AYLAR ARAFESIN DE BIZLERI UYANDIRMAK İÇİN GOSERDIGINIZ GAYRETTEN DOLAYI AYRETEN RABBIMIZ RAZI OLSUN CENNETI ALADA CEMALULLAHI SEYREDERKEN TUBA DALLARINDA GÖLGELENE BILMEMIZ DUA VE NIYAZI İLE FIEMANILLAH

 2. damla dedi ki:

   (Sübhânallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber)
  Diyerek bizlerde inşallah birer fidan dikmiş oluruz. Buna vesile olan siz değerli kardeşimizden Allah razı olsun ve Tüm müslüman kardeşlerimizi,inşallah, cennetin o güzel bahçelerinin birinde Peygamberimiz Hz.Muhammed (sav) ile birlikte olmayı nasıp etsin…
  SELAM ve DUA İLE…

 3. RıZa BeRKaN dedi ki:

  İLK 100 OKUNDU İNŞAALLAH.KARDEŞLERİMİZİN KATILIMLARINI BEKLİYORUZ.ÜZERİNE EKLEYEREK DEVAM EDELİM İNŞAALLAH.

 4. Cnn dedi ki:

  -Sübhanallahi velhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vAllahü ekber-Allah razı olsun..Selametle..

 5. . dedi ki:

  LAİLAHEİLLAH KELİMESİ CENNETTE EN BÜYÜK AĞAÇ DİKMEYE VESİLE OLUR İNŞAALLAH ÇÜNKÜ LAİLAHEİLLALLAH KELİMESİ CENNETİN ANAHTARIDIR…

 6. RıZa BeRKaN dedi ki:

  100 okundu / Toplam•:*´¨`*:•.☆☆ 200 ☆☆•:*´¨`*:•olduYok mu arttıran ?

 7. Fatma dedi ki:

  Hayırlı akşamlar… 500 defa okudum Rıza kardeş… okuyunca buraya mı yazılacak ki… ALLAH’A emanet olun…

 8. RıZa BeRKaN dedi ki:

  DuRMaK YoK… Devam Ediyoruz İnşaallah500 okundu / Toplam •:*´¨`*:•.☆☆ 700 ☆☆•:*´¨`*:• oldu Yok mu arttıran ?Rahman Razı olsun Sizinde Akşam Şerifleriniz Hayr olsun. Allah kabul etsin Maşallah Fatma abla.İnşaallah öyle yapalım. Hiçbir Emanetin zayi olmadığı yüceler yücesi Allah’a emanet olun.Belki bazı kardeşlerimiz biz çekiyoruz zikir, tevhid, salavat ne gereği var hemde buraya yazmaya riya oluyor diyebilir. Günlük hayat içerisinde olan koşuşturmalarımızda öncelikli olan hatırlamalarımızı unutuyor olabiliyoruz. Bu sebeple teşvik amaclı ve bir hatırlatma vesilesi olarak ve de Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.(Tirmizî, İlm, 14) hadisi mucibince bu yolda bir kilometre taşı olmak duasıyla…Kur’anda şöyle buyrulur: ‘Allah herkesin ne yaptığını gayet iyi bilir.’Bu insanın zahirinden ve batınından ,fiillerinden haberdar olmaktır.’Allah kalblerde olanı bilir’

 9. menzile dedi ki:

  ESSELAMUN ALEYKÜM RIZA KARDEŞİM 100 DEFA OKUDUM İNŞAALLAH ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN İNŞAALLAH KARDEŞİM SELAM VE DUA İLE KALIN İNŞ

 10. Sorsev dedi ki:

  ben…ben birkere okuyabildimmm..cünki kapkara leke dolu kalbim agliyorum,izin verin aglamak istiyorum isyanlarima.. istigfara muhtac tövbelerime…dua edin bize kardeslerim…ama ayakta,yürürken,yatarken,rüyalarimda,hatta..hayallerimde bile okuyacagima söz veriyorum..ama izin verin dua edin simdi aglamak istiyorummm….

 11. isimsiz dedi ki:

  ALEYKÜM SELAM kardeşim.Ne güzel şeye vesile olmuşsunuz Allah razı olsun.yokmu devamı?ben günde bin, iki bin, belki daha fazla çekiyordum.halada tesbih çekiyorum.Elim boş durmaz Allah’ın izniyle .iki yıl önceydı yanliş hatırlamıyorsam. uykuyla uyanık arasındayım. sana selam getirdim dedi kimden neden diye soruyorum .oda diyorki ben şamın başkanıyım( Hz İsa)sana selam gönderdi aleyküm selam dedim ne den bana selam gönderdi diye soruyorum.oda sen çok tesbih çektiyin için dedi keşke uyanmasaydım mühteşem bir şeydi o anı yaşamak. anlatamıyorum.Allah’a emanet olun.

 12. Hatice Ak dedi ki:

  Allah’ı kendisine hamd ederek tüm noksanlıklardan tenzih ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s